ANCA, Ricciardone’nin Türkiye’yi kınaması için çağrıda bulundu

Hocalı katliamının 20. yıldönümünde İstanbul’da yapılan ve Ermenilere karşı nefret gösterilerine dönüşen mitinge ABD’deki ANCA’dan tepki geldi. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Başkanı Aram Hamparian, ABD büyükelçisi Ricciardone’yi Türkiye’yi kınamaya davet etti.


ANCA Başkanı Aram Hamparian, gösterilerin Ermenilere karşı ırkçılığı ve şiddeti yükseltmeyi amaçlandığını tespit ederek, Ankara’daki ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’den Türkiye’yi kınamasını istedi.

Amerika’da yayınlanan Haftalık Armenian Weekly’e açıklama yapan Aram Hamparian, İstanbul sokaklarında bakanların ve önde gelen partilerin de dahil olduğu Ermeni karşıtı gösterilerle, açık bir şekilde Türkiye’nin kendi Ermeni vatandaşlarına ve komşu Ermenilere karşı ırkçılığı ve şiddeti yükseltmenin amaçlandığını savundu.

Aram Hamparian, “Bunlar basit bir şekilde soykırım sonrası bir devletin şiddet yankıları değil ancak soykırım öncesi Türk toplumunun kararlı eylemleridir. Türk toplumu kızgın bir şekilde hayallerindeki düşmanlara saldırıyor ve bir sonraki hedeflerini artıyorlar. ABD Büyükelçisi Ricciardone’den derhal güçlü bir şekilde ve açıkça bu hükümetin şiddeti onaylamasını, teşvik etmesini kınamasını istiyoruz” dedi.

Haberin ingilizcesi

Kategoriler

Güncel Türkiye Diaspora