Irkçılık ve nefret en üst perdeden

Hocalı katliamını anmak için dün Taksim Meydanı’nda yürüyüş düzenlendi. Sabah saatlerinde Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde anma etkinliğine katılmak için çok sayıda kişi Taksim’e geldi. Aralarında Azeri dernekleri, Ülkü Ocakları, Milliyetçi Türkiye Partisi, Kamu Sen, Hak İş gibi kurumların da yer aldığı anma mitingi için Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na kadar yürüyüş yapıldı.

AGOS – Taksim’de Hocalı katliamının 20. yılını anmak üzere düzenlenen miting öncesi Galatasaray’dan başlayan ve Taksim meydanında sonlanan yürüyüş, Ermenilere karşı ırkçılığın ve nefretin zirveye ulaştığı bir eyleme dönüştü.


 

Azerbaycan bayraklarının açıldığı yürüyüş boyunca sık sık Ermenilere yönelik küfür ve hakaretler içeren sloganlar atıldı. “Hepiniz Ermenisiniz Hepiniz Piçsiniz” dövizlerinin taşındığı yürüyüşte “Ceddim soykırım yapsa dünyada bir Ermeni kalmazdı”, “Bugün Taksim yarın Erivan Bir gece Ansızın Gelebiliriz” dövizleri taşınırken sık sık “Bozkurtlar burada Hrantlar nerede”, “Hepimiz Ogün Samastız”, “Ermeni piçleri yıldıramaz bizleri” sloganları atıldı. Sarkozy marka tuvalet kâğıtları bütün İstiklal Caddesini kapladı.  İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Fransız Konsolosluğu önünden geçen gruplar yoğun bir şekilde “Şerefsiz Sarkozy” sloganları attı.


“Bu dövizi açamazsınız” dediler ama nafile

Eylemin tertip heyetinden olduğu anlaşılan bir vatandaşın ise “Hepiniz Ermenisiniz Hepiniz Piçsiniz“ dövizlerini açan gruba müdahale etmeye çalışarak “bu dövizi açamazsınız” dediği, dövizi taşıyanların ise “sen bizden misin yoksa değil misin” diye çıkışarak “ bugün hepimiz faşistiz bir sorun mu var?“ diye yanıt verdiği ve dövizleri taşımaya devam ettikleri de gözlendi.

Polis İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Yunanistan ve Fransız Konsolosluğu önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Yürüyüşün ardından Taksim Meydanı’nda düzenlenen mitingde İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin konuştu. Şahin, Türk milletinin yeryüzünde barışın, sevginin ve insani değerlerin sadece sigortası olduğunu söyledi.  Şahin “Türk milleti olarak dünyanın hiçbir yerinde insanlık adına utanılacak bir tarihimiz, bir geçmişimiz yoktur” dedi.  Şahin Hocalı için şunları söyledi:

“20 yıl önce bugün kan içiciler, katiller, acımasızlar ve merhametsizler, yüreksizler, korkaklar Hocalı’da 613 insanın kanını içti. Bu kan o günden bu yana yerde kalmadı ve yerde kalmayacak. O kan o gün akmıştır, ama hesabı bitmemiştir. Türk milleti yaşadıkça, o kanın hesabı yapılacaktır ve sorulacaktır adaletle, hukukla bu kanın mücadelesini yeryüzünde hak ve adalet davasına kim inanıyorsa hep birlikte takip edeceğiz. Bu yüzyıl adaletin, insani değerlerin ve hukukun üstünlüğünün yüzyılı olacak. Bu değerlerin de takipçisi topyekûn Türk milleti olacak.”


İHD suç duyurusunda bulunacak

Yarın bir toplantı düzenleyerek yürüyüş hakkında suç duyurusunda bulunacakları belirtilen İHD yetkilileri ise basın açıklamasında şu satırlara yer verdi; 

'26 Şubat 2012 Pazar günü Taksim’de İçişleri Bakanı’nın bizzat katılımıyla “Hocalı Katliamı”nı  anma bahanesiyle kitleler suça teşvik edilmiştir. “Hepiniz Ermenisiniz, hepiniz piçsiniz”, “Ermenisiniz, işgalcisiniz, katilsiniz” pankartları taşınmış, Hrant Dink’in katilleri lehine sloganlar atılmış, saldırgan sloganlar eşliğinde AGOS gazetesine doğru yürünmek istenmiştir. Taksim’de toplu halde, İçişleri Bakanı’nın nezaretinde suç işlenmiştir.
İHD İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişiminin desteğiyle bir basın açıklaması yapacak ve ardından İstanbul Adliyesi’ne İçişleri Bakanı ve 26 Şubat 2012 Pazar günü Taksim’de “Hocalı Katliamı’nı Anma” mitinginin tertip komitesi aleyhine suç duyurusunda bulunacaktır.'