Gazeteler Hocalı anmasını nasıl gördü?

Dün Taksim’de Hocalı Katliamı’nı protesto amacıyla düzenlenen büyük miting, yürütülen kampanyalardan ve ilan panolarındaki çağrı metinlerinden de tahmin edildiği gibi tam bir ‘Ermeni karşıtı’ eyleme dönüştü.

Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından Azerbaycan ve Ermenistan arasında patlak veren Karabağ savaşı kanlı bir şekilde devam ederken Ermenistan askeri kuvvetleri tarafından 26 Şubat 1992’de düzenlenen Hocalı harekâtı, yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştı.  Aradan geçen 20 yılın ardından dün Taksim’de Hocalı Katliamı’nı protesto amacıyla düzenlenen büyük miting,  yürütülen kampanyalardan ve ilan panolarındaki çağrı metinlerinden de tahmin edildiği gibi tam bir ‘Ermeni karşıtı’ eyleme dönüştü.

Ulusal gazetelerde günün manşetleri genelde CHP kurultayına yönelik atılırken Taksim’deki Hocalı buluşması gazetelerin birinci sayfasından devam sayfasına yönlendiren bir kutu şeklinde görüldü. Taraf gazetesi eylemde öne çıkan Ermeni karşıtı ırkçı sloganlardan birisini manşetine taşırken İçişleri bakanı İdris Naim Şahin’in böylesine ırkçı bir ortamda konuşma yapmasını eleştirdi.

Taraf: ‘Hepiniz Ermenisiniz hepiniz piçsiniz’

Yukarıdaki ırkçı sloganı manşetine taşıyan Taraf’ın haberinde özetle şu bilgiler yer aldı: “Hocalı katliamının 20. yılında İstanbul Taksim Meydanı’nda düzenlenen protesto mitingi Ermenileri hedef gösteren, Dink'in katillerinin lehine slogan atılan ırkçı gösteriye dönüştü.”

“Ermenilere yönelik nefret ve saldırganlık içeren sloganların atıldığı mitinge, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katılarak bir konuşma yaptı. Hrant Dink’in katillerinin lehine sloganların atıldığı mitingde, beyaz bereler takmış bir grup da Agos gazetesinin önüne yürümek istedi ancak polis tarafından engellendi.”

‘Hürriyet’ bildiğiniz gibi

Tüm basının temkinli yaklaştığı, hatta Vatan gazetesinin ilk sayfasından görmediği Taksim buluşması, Hürriyet’te manşetin üzerinde geniş bir kutu ve tam sayfa bir devam sayfası olarak görüldü.  İlk sayfadan “Hocalı Yürüyüşü”, “Bayraklarla, milli marşlarla”, “İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin: O kanın hesabı sorulacaktır” spotlarıyla devam sayfasına yönlendirilen haberde ise ırkçı sloganların hiçbirisi eleştirilmezken, “Hepimiz Türküz, hepimiz Hocalıyız”, “Karabağ bizimdir, bizim kalacak” “Bir millet, iki devlet. Karabağ’a adalet”, sloganları öne çıkartılmış ve İçişleri Bakanı Şahin’in şu sözlerine yer verilmişti: “20 yıl önce bugün kan içiciler, katiller, acımasızlar, merhametsizler, korkaklar Hocalı’da 613 insanın kadın, çocuk, yaşlı, haklı haksız demeden kanını içmişlerdir. Bu kan o günden bugüne yerde kalmadığı gibi bundan sonra da kalmayacaktır. O kan o gün akmıştır ama hesabı bitmemiştir. O kanın hesabı adaletle, hukukla sorulacaktır. Türk milleti inancıyla, örfüyle, kültürüyle her zaman zulmün karşısında, zalimin karşısında, mazlumun yanında olmuş bir millettir. Türk milletinin en büyük gücü birlik ve beraberliktir. Gerektiğinde cephedeki düşmanına su ikram etme erdemini gösteren sadece Türk askeridir, Türk milletidir. Türk milletinin gerektiği zamanda yumruğu da birdir.”

Radikal: ‘Taksim nefret söylemine dar geldi’

Radikal, Hocalı yürüyüşünü ilk sayfada sütundan, “Bir gece ansızın’lı protesto” manşetiyle verdi; “İstanbul'da Hocalı katliamı için yapılan anma yürüyüşü, nefret söyleminin gölgesinde kaldı. İçişleri Bakanı Şahin'in de katıldığı yürüyüşte “Bugün Taksim, yarın Erivan: Bir gece ansızın gelebiliriz” pankartı açıldı. Hepiniz Ermenisiniz, hepiniz piçsiniz” döviziyle yürüyen grup, “Bozkurtlar burada, Hrantlar nerede?” sloganları attı”.

İç sayfalarda “Taksim nefret söylemine dar geldi” manşetiyle görülen Elif İnce'nin haberinde Hocalı katliamını protestonun Ermenilere nefret gösterisine döndüğü belirtildi.

Gösteride atılan ırkçı sloganlar haberde şu şekilde yer aldı; “Kuzey güney bir olsun, Ermenistan yok olsun”, “Bozkurtlar burada Hrant'lar nerede?”, “Karabağ'ın gönüllü askerleriyiz”, “Hepiniz Ermenisiniz, hepiniz piçsiniz”, “Dişe diş, kana kan, intikam intikam”, Şehitler ölmez vatan bölünmez”...

Mitingde yer alan gruplar arasında; “İşgalcisiniz, katilsiniz, hepiniz Ermenisiniz” pankartlarıyla yürüyen Milliyetçi Türkiye Partisi, 'Azerbaycan Diyalog ve Kardeşlik Derneği', 'Türk Sanayici ve İşadamları Birliği', 'İstanbul Üniversitesi Asenaları', 'Türkiye KAMU-SEN', 'Gökkurtlar ve HAK-İŞ' olduğu belirtildi.

Haberde İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in “Türk milletinin yeryüzünde barışın, sevginin ve insani değerlerin sigortası” olduğunu ileri sürdüğü ve, “Türk milleti olarak dünyanın hiçbir yerinde insanlık adına utanılacak bir tarihimiz, bir geçmişimiz yoktur” iddiasında bulunduğu konuşması geniş bir biçimde yer aldı.

Mitinge katıldıktan sonra ırkçı sloganlarla karşılaştıktan sonra ayrılan HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Radikal'e verdiği demeçte rahatsızlığını, 'bindirilmiş devlet veya derin organizasyon tarzında miting havası gördüm' tespitiyle dile getirdi.

Sözcü: ‘Hocalı katliamı için dev protesto’

Sözcü gazetesinin, HOCALI KATLİAMI İÇİN DEV PROTESTO başlığıyla ilk sayfada kutudan yer verdiği haber, protesto eylemine ve eyleme verilen geniş desteğe odaklanıyor.

“Ermeniler'in 20 yıl önce Dağlık Karabağ'ın Hocalı Kasabası'nda yüzlerce Azeri'yi katletmesi Türkiye'de protesto edildi. Taksim'deki gösteriye binlerce kişi katıldı...” spotuyla katliamın doğrudan Ermeni kimliğine mal edildiği haber, Hocalı katliamının 20.yıldönümünün anıldığı bir protesto yürüyüşü olarak yer aldı.

Ermenilerin Hocalı kasabasında yaptıkları katliamın 20. Yıldönümü anısına Taksim'de yapıldığı söylenen protesto yürüyüşüyle ilgili; “milletvekilleri, Azeri sanatçılar ve çok sayıda dernek ile sivil toplum örgütü katılırken halk da destek verdi” dendi.

Haberde, mitingde yer alan, “Ermeni yalanına son”, “Hepimiz Türküz”, “Hepimiz Hocalıyız”, “Asıl soykırım Hocalı'da yapıldı” pankart ve dövizlerine dikkat çekildi. Meydanın Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla dolduğu belirtilirken, yürüyüşlere kadın ve çocukların da büyük destek verdiği vurgulandı.

Habertürk: 'Hocalı katliamına dev protesto'

Habertürk gazetesinin, “Hocalı katliamına Taksim'de protesto” başlığıyla gördüğü haberde Hocalı katliamı 'Ermeni çeteler'e bağlanırken, meydanda atılan “Hepimiz Türk'üz”, “Ermeni yalanına son” sloganları öne çıktı.

İlk sayfada; “Karabağ'da 613 Azeri'nin Ermeni çetelerce katlinin 20. yıldönümü anıldı. 25 bin kişi “Hepimiz Türk'üz, Ermeni yalanına son” sloganı attı. 'Sarkozy' yazılı tuvalet kağıtları dağıtıldı.” şeklinde verilen haber içerde, “Hocalı katliamına dev protesto” manşetiyle görüldü. Polisin konsolosluk önünde “adeta etten duvar ördüğü” belirtilirken, “polis helikopterlerinin havadan sürekli tur attığı” ifade edildi. Mitingde dağıtılan “Sorkozy tuvalet kağıdı” yazan tuvalet kağıtlarıyla “Sorkozy pisliğini temizle” sloganlarının dikkat çektiği haberde, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in “Türk milleti yaşadıkça, o kanın hesabı yapılacaktır ve sorulacaktır” ifadesinde bulunduğu konuşmasına yer verildi.

Sanatçılardan destek” ara başlığında ise, “Alişan, Mustafa Yıldızdoğan ve Murat Kekilli”nin mitinge katıldığı bilgisi yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoriler

Güncel Türkiye Basın