1915’e Kürtçe uzanan bir ‘İz’

Tayfur Aydın’ın Yavuz Ekinci’nin bir öyküsünden yola çıkarak filmleştirdiği ‘İz/Reç’, oğlu ve torunu ile birlikte yıllar önce göç ettirildiği köyüne geri dönen 80 yaşındaki bir kadının öyküsünü anlatıyor

 

9 Aralık Cuma günü gösterime girecek olan, Tayfur Aydın’ın hem yazıp hem yönettiği ilk uzun metraj filmi ‘İz/Reç’, oğlu ve torunu ile birlikte yıllar önce göç ettirildiği köyüne geri dönen 80 yaşındaki bir kadının öyküsünü anlatıyor. Bu yolculuk sırasında kadının yıllardır içinde sakladığı sırrının gün yüzüne çıkmasıyla beraber karşımızda 1915’i buluyoruz. 

Yavuz Ekinci’nin bir öyküsünden yola çıkarak bu filmi çekmeye karar veren Aydın,   kimliklerini değiştirerek yaşamak zorunda bırakılan Ermenileri beyazperdeye taşımış.  Film ile ilgili görüştüğümüz Aydın, hazırlık sürecinde metinlerden çok, kişisel hikâyelerden yararlandığını söyledi.

Aydın, neden böyle bir konuyu seçtiğini ise şöyle anlattı: “1915’ten etkilenen ve Müslümanlaşmış insanların hikâyesi önemliydi. İnsanların kendi özünü bile kabul etmediğine şahit olmuştum. Bir insanın özüne sahip çıkmaması bence çok dramatik.” 

Film senaryosu için kısa bir sözlü tarih çalışması yaptığını söyleyen Aydın, filminin bir dönem filmi olmasını istemediğini de belirtti. Aydın, “Bu ülkede sadece 1915 değil 1938 de yaşandı. Her an her şeyin olabileceği bir ülkede yaşıyoruz. İnanılmaz şeyler yaşandı ve  bu yaşanılanlarla yüzleşilmiyor” diye konuştu.

Filme gelen ilk tepkilerin oldukça olumlu olduğunu belirten Aydın, “İnsanları ağlatmak yerine konuyu uzaktan göstermeye çalıştık. Bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyorum” dedi ve şöyle devam etti: “Yalın bir hikâyeyi haksızlık etmeden göstermeye çalıştık. 1938’in bu kadar tartışıldığı bir dönemde, 1915 tartışmalarının bitirildiği yerde, insanların ‘Hâlâ böyle şeyler oluyor mu?’ diye sorduğu bir dönemde, ‘Evet, böyle şeyler yaşandı’ demek oldukça önemli. ”

Yapımcılığını Türker Korkmaz’ın üstlendiği filmin müziklerini ‘Gelecek Uzun Sürer’ filminin müzikleri ile Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Müzik Ödülü’nü alan Mustafa Biber yaptı. Filmde Necmettin Çobaoğlu, Bilal Bulut, Serdar Orçin, Ozan Diyar, Melahat Bayram ve Tarçın Çelebi rol alıyor.

Kategoriler

Kültür Sanat Sinema