Çerkes Soykırımı anmasında HDP'ye engelleme

Bugün (21 Mayıs) Galatasaray Meydanı'nda gerçekleşen Çerkes Soykırımı anmasında, HDP'lilerin kitleyle birlikte yürümesi, eyleme katılan bir grup tarafından engellendi.

ÖZGÜN ÇAĞLAR
ozguncaglar@agos.com.tr

21 Mayıs günü akşam saat 20.00’de Çerkes Soykırımı'nın 150. yılı anmaları için Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun çağrısı üzerine İstanbul'da Galatasaray Meydanı'nda toplanıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), 20 Mayıs'ta 'Çerkesya halklarının yaşadığı soykırımı unutmuyoruz' başlığıyla yaptıkları basın açıklamasıyla üyelerini anmaya katılmaya çağırmıştı. Bu çağrıya uyan bir grup HDP üyesi de eyleme katıldı. Ancak, HDP’lilerin kitle ile birlikte yürümesine ve Çerkes Soykırımı’nı anmasına izin verilmedi.

Galatasaray Meydanı'nda toplanan kitlenin, protesto amacıyla Rusya Konsolosluğu'nun önüne yürümesiden önce, anma için toplanan bazı kişiler HDP’lilerle sataştı. İlk başta birkaç kişinin 'HDP'nin burada işi ne?' şeklindeki sözlerinin ardından, kalabalık bir grup 'HDP dışarı!' şeklinde slogan atmaya başladı. HDP üyeleri, 'Yaşasın halkların kardeşliği!', 'Ya hep beraber ya hiçbirimiz!' şeklinde karşılık verirken, çeşitli Çerkes derneklerine üye bazı kişiler, HDP’lilerin kendileriyle birlikte Rusya Konsolosluğu'na yürümesini engelledi. Saldırının ardından Galatasaray Meydanı'nda kalan HDP'liler, bir süre bekledikten sonra dağıldı. (ÖÇ/KK)

 

Kategoriler

Güncel Gündem Son Dakika