Vatikan’dan ‘Soykırım’ belgeleri

Vatikan arşivlerinin tasnif edilerek taşınmasının 400. yıl dönümünde, bu belgelerin saklandığı Papalık Sarayı'nda özel bir sergi düzenleniyor. Bazıları ilk kez halka açılacak belgelerin arasında Ermeni Soykırımı’na ait belgelerin de olduğu söyleniyor.

Vatikan'ın gizli arşivi yüzyıllardır komplo teorilerine ve kitaplara ilham kaynağı oluyor. Katolik Kilisesi, kurulduğundan beri büyük bir özenle belgelerini saklıyor. Bu belgeler 1621 yılında, bugün saklandığı Papalık Sarayı'ndaki özel bölüme taşınmıştı. Bu taşınmanın 400'üncü yıl dönümü nedeniyle, Vatikan özel bir sergi düzenleme kararı aldı. Eylül ayı sonuna kadar Capitoline Müzesi'nde sürecek sergide 100'den fazla belge halka açılacak.

En eskisi 8'inci yüzyıla dayanan belgelerin tam listesi henüz yayınlanmadı ancak sergilenecek belgeler hakkında pek çok bilgi basına sızdı. Bu belgeler arasında Ermeni Soykırımı ile ilgili olanlar dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz aylarda Vatikan Gizli Arşivleri Müdürü Episkopos Sergio Pagano, Ermeni Soykırımı ile ilgili belgelerin de sergi kapsamında yer alacağını duyurmuştu. “Türk askerlerinin yaptığı işkencelerin belgeleri de yer alacak' diye konuşan Pagano, 'Eğer inancım olmasaydı, gördüğüm tek şey karanlık olurdu” demişti.

 

Not: Geçtiğimiz yıl Eylül ayında sergiye ilişkin haberlerin ilk ortaya çıktığı dönemde, belgelerin içerdiği bazı ayrıntılar basınımıza da yansımıştı. Ekiskopos Pagano'nun bahsettiği 'karanlığın' ayrıntılarını tekrar paylaşmakta fayda görmüyoruz...

Kategoriler

Güncel Dünya