Genç Rejisörler Festivali Yerevan’da

Genç Rejisörler Festivali, sahne sanatları alanında Ermenistan’da faaliyet gösteren sanatseverleri bir kez daha bir araya getirdi

Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da ilk kez 2006 yılında düzenlenen Genç Rejisörler Festivali, 23-30 Kasım tarihleri arasında yapılan sunumlarla, sahne sanatları alanında Ermenistan’da faaliyet gösteren sanatseverleri bir kez daha bir araya getirdi.

Ermenistan Tiyatrocular Birliği (ETB) Sekreteri Sona Meloyan, bu yıl altıncısı düzenlenen Genç Rejisörler Festivali kapsamında yapılan temsillerde, önceki yıllardan farklı olarak, sanatçının ön planda olduğu sunumlar gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Bu yılki Genç Rejisörler Festivali’ne başkent Yerevan dışında Gümrü ve Vanadzor kentlerinden de katılım olduğu gözlenirken, festival kapsamında beğeni toplayarak öne çıkan rejisör ve sunumları şöyle sıralandı: Zaruhi Antonyan ‘Tevavorı’ (Kanatlı), Gor Markaryan ‘Lucien Luck’, İra Harutyunyan ‘Kayln u yot ulignerı’ (Kurt ve yedi kuzu), Kohar Pokrikyan ‘Uriş martı’ (Başka adam), Henri Koçaryan ‘Izguşatsek ganayk en’ (Dikkat kadınlar!), Samson Movsisyan ‘Kitı’ (Burun).

ETB ve Ermenistan Kültür Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen Festival’le genç rejisörlerin teşvik edilmesi ve yeni rejisörlerin tiyatro dünyasına kazandırılması amaçlanıyor. İlk olarak Ermenistan Halk Sanatçısı Prof. Dr. Yervant Ghazancıyan’ın inisiyatifiyle ve ETB tarafından tesis edilen festivale, 35 yaşını aşmamış olan rejisörler katılabiliyor.

Kategoriler

Kültür Sanat Sinema