Wikileaks: 'Coca Cola, PETA'yla ilgili özel istihbarat aldı'

Coca Cola'nın, Vancouver Kış Olimpiyatları öncesi hayvan hakları savunucusu PETA ile ilgili istihbarat bilgisi aldığı belirlendi. Wikileaks, 'Gölge CIA' lakaplı Stratfor özel istihbarat şirketine dair belgeleri yayımlamaya başladı. Şirketin mail yazışmalarında Coca Cola, PETA destekçilerinin 'aktivizme ne kadar meyilli' olduğunu bilmek istiyor.

Amerika'da ‘Gölge CIA’ diye bilinen Stratfor, sayısız “büyük” müşterilerinden Coca-Cola, hayvan haklarını savunan ve dikkat çekici protestolarıyla sürekli gündeme gelen PETA derneği ile ilgili istihbarat istediği ortaya çıktı.

Taraf gazetesinde yayımlanan Wikileaks derin postası şöyle:

Haziran 2009 tarihli bir e-postada Coca Cola’nın üst düzey direktörlerinden Val Wilberding, Stratfor uzmanı Anya Alfano’dan PETA aktivistleri ile ilgili 2010 yılında yapılan ve Coca-Cola’nın sponsorlarından biri olduğu Vancouver Kış Olimpiyatları’nda olası protestolarını önleyebilmek için ‘derin’ bir araştırma talep ediyor.

Kanada'da aktivist çıkar mı

Coca- Cola’nın aktivistler ile bilmek istedikleri şunlar: “Kanada’da ne kadar Peta destekçisi bulunuyor? Ne kadarı aktivizme meyilli? ABD’li PETA destekçileri ne derece aktivizm için Kanada’ya seyahat edebilir? PETA’nın yöntemleri nelerdir? PETA Kanada’nın ABD ve diğer ülkedeki PETA dernekleriyle ne derece bağı vardır? Bir ülkedeki PETA’nın faaliyetlerini kontrol eden bir gözetici/idari kurul var mı? PETA’ya takılanlar (anarşistler veya Hayvanlara Kurtuluş Cephesi üyeleri gibi) protestolara ne sıklıkla katılıyor?”

FBI PETA'ya bakıyor

Alfano’nun konuyu ilettiği Fred Burton isimli uzman, “FBI’ın PETA faaliyetleri ile ilgili gizli bir araştırması var. Neler ortaya çıkarabileceğime bakacağım” diye yanıt veriyor.(vE)