Sarkozy yeni yasa tasarısı için talimat verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hükümete, yeni bir Soykırım'ı İnkar yasa tasarısı için talimat verdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce sadece Mart ayında açık olan meclisten yakın zamanda yasanın hazırlanarak geçirilmesinin düşük bir ihtimal olduğu söyleniliyor.

Fransa Anayasa Konseyi'nin Fransa'nın tanıdığı soykırımların inkarının suç sayılmasını öngören yasa tasarısını oy çokluğuyla iptal etmesinin ardından, Sarkozy'den yeni bir hamle geldi. Sarkozy, yeni bir Soykırım'ı inkar yasa tasarısı talimatı verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 'Cumhurbaşkanı Soykırım'ı inkar edilmesini kabul edilmez buluyor ve cezalandırılmasını düşünüyor' denildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin yeni bir yasa tasarısının hazırlanması için hükümete talimat verdiği de belirtildi.

Ancak Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin yeni yasa tasarısını seçimler öncesine yetiştirmesi zor görünüyor. Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle yasama yılı mart ayında sona eriyor. Nisan ve mayıs ayında iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak.

Sarkozy yeni yasa sözü vermişti

Anayasa Konseyi'nin iptal ettiği Soykırım'ı İnkar yasasını cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında tekrar gündeme getirme sözünü hem Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hem de cumhurbaşkanı adayı Sosyalist aday François Hollande, Ermeni diasporasına vermişti.