'Bir Ayrılık' Oscar kazanınca İran devletinin gözüne girdi

En İyi Yabancı Film Oscar'ına layık görülen İran filmi 'Bir Ayrılık' (A Separation), ülkesinde gösterildiğinde İran devleti tarafından kabul görmemişti. İran devletinin 'Batılı yozlaşmış değerler' taşıdığı gerekçesiyle eleştirdiği film Oscar ödülüyle dönünce, devlet televizyonunda 'İsrail'e karşı zafer' mertebesine yükseldi.

84. Oscar Ödül Töreni'nde, ödüller sahiplerini buldu. İran filmi “Bir Ayrılık” (A Separation), Oscar Ödül Töreni'nde En İyi Yabancı Film dalında ödüle layık görüldü. Önceleri ülke yönetimi tarafından “değerlerine” uygun olmadığı gerekçesiyle kabul görmeyen filmin Oscar'ı almasıyla İran devletinin filme karşı takındığı tavır birden tersine döndü ve yönetmen Asgar Ferhadi'nin filmi sahiplenilmeye başlandı.

İsrailli sinemaseverlerin son birkaç haftadır yoğun ilgisiyle karşılaşan “Bir Ayrılık”, En İyi Yabancı Film ödülünü İran'dan alan ilk film oldu. Oscar ödül töreninde En İyi Yabancı Filme layık görülmesiyle yakın rakibi İsrail filmi Footnote'u geride bırakmış olan filme ilginin artacağı öngörülüyor.

En İyi Yabancı Film “Bir Ayrılık”

En İyi Yabancı Film kategorisinde; Belçika'dan Bullhead, İsrail'den Footnote, Polonya'dan In Darkness, Kanada'dan Monsieur Lazhar ve İran'dan Bir Ayrılık (A Separation) yarıştı. İranlı yönetmen Asgar Ferhadi’nin yazıp yönettiği “Jodaeiye Nader az Simin” (A Separation-Bir Ayrılık) filmi bu daldaki Oskar'ın sahibi oldu. En iyi yabancı film kategorisi yarışında İsrail filmi “Footnote”u geride bırakması İran yönetiminde sevinç yarattı.

'Batılı yozlaşmış değerler'

Önceleri “Batılı yozlaşmış değerleri içeriyor” diye filmi eleştiren yönetim, dün İran devlet televizyonunda “İsrail’e karşı zafer kazanıldığı” yorumununda bulundu. Televizyonda “Bir Ayrılık”ın geçen yıl İran’da da pek çok ödüle layık görüldüğü vurgulandı. Modern yaşantının standartlarına uyum sağlamasıyla, hem bireysel hem de kültürel anlamda farklı unsurları içinde barındıran, bir kız çocuğu ve yaşlı ebeveyniyle ilgili ailevi sorunlarla baş etmeye çalışan, boşanmak isteyen Tahranlı orta sınıf genç bir çifti konu alan film İsrail’de de büyük ilgi görüyor. Son bir buçuk haftadır İsrailli sinemaseverler, “Bir Ayrılık”ı izlemek için sinemaları dolduruyor.

İran kültürünü hatırlattığım için çok mutluyum

Yönetmen Ferhadi ödülü aldıktan sonra; “Bizler önemli bir ödül aldığımız için mutlu değiliz ya da film yaptığımız için mutlu değiliz (...) ama bir taraftan savaş çağrıları yapılırken, yabancılaştırma olurken, siyasetçiler birbirleriyle kavga ederlerken ve İran ülkesinin ismiyle müstesna kültür unutulmuşken,bu ödülü kazanmış olmak ve adımızı duyurabilmek bizi çok mutlu ediyor.” şeklinde konuştu. Ferhadi, “siyasetin ağır baskıları altında kaybolmakta olan değerlerimizi hatırlamakta olduğumuz için çok mutluyum” dedi.


Oscar: En İyi Yabancı Film A Separation (İran)

(NTV)

Oscar alan diğer filmler:

En İyi Film: The Artist

En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin, The Artist

En İyi Kadın Oyuncu: Merly Streep, The Iron Lady

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Octavia Spencer, The Help

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christopher Plummer, Beginners

En İyi Yönetmen: Michel Hazanavicius, The Artist

En İyi Uyarlama Senaryo: The Descendants

En İyi Özgün Senaryo: Midnight in Paris

En İyi Animasyon Filmi: Rango

En İyi Görüntü Yönetimi: Hugo

En İyi Kurgu: The Girl With The Dragon Tattoo

En İyi En İyi Sanat Yönetimi: Hugo

En iyi Kostüm: The Artist

En İyi Makyaj: The Iron Lady

En İyi Özgün Müzik: The Artist

En İyi Şarkı: The Muppets

En İyi Ses Miksajı: Hugo

En İyi Ses Kurgusu: Hugo

En İyi Görsel Efekt: Hugo

En İyi Yabancı Film: A Separation