Yılların tenis hocasını kaybettik

Tenis alanında ‘hocaların hocası’ olarak anılan Sarkis Harputluyan, hayata veda etti.

Tenis alanında ‘hocaların hocası’ olarak anılan Sarkis Harputluyan, hayata veda etti. 12 Haziran Perşembe günü Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’nde yapılan cenaze töreninin ardından Bağlarbaşı Surp Garabet mezarlığında toprağa verildi.

1919’da dünyaya gelen ve 1930’lu yıllarda tenise başlayan Harputluyan, yaşadığı zorluklara rağmen, tenisten hiçbir zaman vazgeçmedi.

1919 yılında Kayseri’nin Derevenk köyünde doğan Sarkis Harputluyan, iki yaşındayken ailesiyle İstanbul’a gelmiş. Aramyan İlkokulu’nu ve Getronagan Lisesi’ni bitirdikten sonra, üniversitede Yunan Filolojisi okumuş. Tenise, Moda Kulübü’nün kortlarında top toplamakla başlamış, okul harçlıklarını bu şekilde çıkarmış. 17-18 yaşlarındayken, bir Alman kulübü olan Teutonia’da tenis dersi vermeye başlamış. Fenerbahçe’de Dalyan Kulüp’ü kuran ve uzun süre burada tenis eğitimi veren Harputluyan, kimliğinden dolayı yaşadığı baskılar sebebiyle kulübü bırakmak zorunda kalmış. Ancak yaşadıkları onu yıldırmamış; eski bir öğrencisinin teklifi üzerine Caddebostan’da Raket Kulübü’nü kurmuş. Dokuz yıl orada eğitim veren Sarkis Hoca, Milli Emlak’ın haczi yüzünden oradan da çıkmak zorunda kalınca Burgazada’ya gitmiş ve eğitmenliğe orada devam etniş.

Niceleri onun elinden geçti

Eğitmenlik hayatı boyunca pek çok öğrenci yetiştiren Harputluyan’dan ders alan ünlü isimler arasında Çetin Altan, Melih Cevdet Anday, Yaşar Kemal, Sabahattin Eyüboğlu, Sait Faik Abasıyanık, Vehbi Koç, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Siyami Ersek, Avni Şasa, Ali İpar, Muammer Eriş, Mümtaz F. Taylan da yer alıyor.

Kategoriler

Toplum Spor