'Esad savaş suçlusu kategorisine giriyor'

BM, Suriye'de Mart 2011'de başlayan halk ayaklanmasının başından itibaren 7500'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Güvenlik güçleri Humus'u bombalamaya devam ederken, yaralanan ve kayıp gazeteci vakaları yaşanıyor. ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Esad'ın 'savaş suçlusu' tanımına uyduğunu söyledi.

BM, Suriye'de geçen yıl Mart ayında başlayan halk ayaklanmasında şimdiye kadar ölenlerin sayısının 7 bin 500'ü geçtiğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri'nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe, çoğu gün 100'den fazla sivilin öldüğüne dair bilgiler aldıklarını söyledi. 

Suriye güçlerinin Humus ve diğer kentlerde yerleşim bölgelerini bombalamaya devam etmesi sonucu çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.
 

Kayıp gazeteciler

Humus'ta geçen hafta yaralanan Sunday Times gazetesi fotoğrafçısı Lübnan'a getirildi. Bacağı kırılan Fransız gazeteci Edith Bouvier ve diğer iki meslektaşının nerede olduğu ise bilinmiyor. 

Dört gazeteci Humus'tan birlikte ayrılmıştı. Kurtarma operasyonuna öncülük eden Avaaz adlı gruba göre konvoyun topçu saldırısına uğramasından sonra gazeteciler ayrıldı.

'Kadınlar ve çocuklar hayatını kaybediyor'

BM'nin toplam ölü sayısıyla ilgili açıklaması, Güvenlik Konseyi'ndeki bir toplantı sırasında yapıldı.

Suriye rejimi, “silahlı çeteler ve teröristler” olarak tanımladığı güçlerle çatışmalarda, 1,345 güvenlik görevlisi, 2493 de sivil öldüğünü iddia eddiyor.

Bununla birlikte Lynn Pascoe, ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğuna dikkat çekerek 'Şimdiye kadar ölenlerin sayısı kesinlikle 7500'ün üzerinde' olduğunu belirtti.

Clinton: 'Esad savaş suçlusu tanımına uyuyor'

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Beşar Esad'ın 'savaş suçlusu' tanımına uyduğunu söyledi.

Clinton, Esad'ın savaş suçlusu ilan edilebileceğini ancak böyle bir adımın krize çözüm bulma çabalarını daha da zora sokacağını, Suriye liderini istifaya ikna etmenin zorlaşacağını vurguladı.

Pillay: 'Suriye ordusu savaş suçu işliyor'

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Temsilcisi Navi Pillay da Suriye ordusunu sivillere karşı savaş suçları işlemekle suçladı ve yeni bir ateşkes çağrısı yaptı.

Pillay'ın konuşmasından sonra Suriye temsilcisi Cenevre'de toplanan BM İnsan Hakları Konseyi oturumunu terketti.(vE)