‘Türkiye'nin soykırımı tanıması için fırsat’

Fransa’da Konseyi tarafından iptal edilen inkâr yasasının yankıları sürüyor. Yasayı Anayasa Konseyine götüren senatörlerden biri olan Türkiye kökenli Fransız senatör Esther Benbassa, Türkiye’de yasanın iptalinin zafer havasıyla karşılanmasının yanlış olacağını, Türkiye için asıl zaferin Ermeni Soykırımı’nı tanıyabilmek olacağını belirtti.

NTV canlı yayınında Kayhan Karaca’nın sorularını cevaplayan Fransız senatör Esther Benbassa, bu gelişmenin hem fırsat hem de bir tehlike olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Türkiye kökenli bir Musevi olan Benbassa kararın Yahudi soykırımıyla ilgili kanunların önünü kesebileceği endişesini taşıması sebebiyle artık bir içtihat haline gelecek bu düzenlemeye karşı çıktığını dile getirdi. Yasanın en çok karşı çıktığı noktalarından birisinin de bunun Türkiye’ye ne yapması gerektiğini söylemek olduğunu belirten Benbassa, artık Türkiye'ye soykırımı tanımak için bir fırsat doğduğunu da kaydetti.

 

Benbassa şöyle devam etti;

“Bu kararı bekliyorduk. Aynı zamanda Fransa’nın en önemli tarihine dayalı bir karar. 1789 Anayasası'nın 11'inci Maddesi ve konuşma özgürlüğüne... Bu kanun özgürlüğe karşı olan bir kanun olduğu için kabul edilmedi. Ben biraz üzülüyorum bütün buna benzeyen kanunlar tehlikede olacak. Bence ateşle oynamaktan herkes yanacak. Bu yüzden ben senelerdir böyle kanunlara karşıyım. Bu anayasa mahkemesinin verdiği kararla bu tür kanunlar yollanmayacak senatoya. Lobiler artık işletemeyecek isteklerini. Aynı zamanda problem Türkiye'nin bu kararı zafer olarak kullanması bence son derece negatif bir şey. Türkiye'nin zaferi bir gün bu soykırım üzerine yapılan çalışmaları değerlendirmek ve bu soykırımı tanımak olacak. Bu fırsatı Türkiye'nin kullanması lazım. Bizi üzen bu kanunda Fransa’nın Türkiye'ye ne yapmasını söylemesiydi şimdi Fransa artık söylemeyecek Türkiye'nin kendisi söylemesi lazım ne yapılacağını. O da bu soykırımı tanımak ve çalışmaları değerlendirmek ve soykırıma karşı olan propagandayı bırakmak.”

‘Ermenilere ve soykırıma karşı değilim’

Yasaya karşı çıktığı için diasporadan büyük tepkiler aldığını ifade eden Benbassa;

“Benim seçildiğim bölgede çok Ermeni var pek iyi karşılanmadım ve belki bir daha seçilmeyeceğim. Ben bu kanuna karşı geldim ama Ermenilere ve soykırıma karşı değilim. Yalnız bu kanunlar tarihi parlamentolarda yapıyorlar ben buna karşıyım tarihçi olarak. Son zamanlar hiç durmadan lobilerin etkisi altında birçok aynı modelde kanunlar yaptık. Biz çoğuna karşı geldik yalnız buna değil. Seçim zamanlarında bu çeşit kanunlar geliyor.

‘Bundan sonra iki memleket arasında bir anlaşma olabilir’

Bence Türkiye bu soykırımı tanırsa belki Fransa’da Türkiye'nin ortak pazara girmesi için çabalar olacak. Biliyorum ki Türklerin yüzde 54’ü ortak pazara girmek istemiyorlar ama ben ütopist bir insanım belki bu kanundan sonra bir anlaşma olabilir iki memleket arasında.

 

(Ntvmsnbc)

 

Kategoriler

Güncel Türkiye Dünya