Suriye ordusu Humus'a kara saldırısına geçti

Suriye ordusunun dün akşamdan beri Humus'un Bab-ı Amr kentine saldırmakta olduğu bildirildi. Ordunun kente girerek 'blok blok temizlik operasyonu' yaptığı, Bab-ı Amr semtinin etrafının sarıldığı ve şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. Suriyeli bir yetkili, ordunun Bab-ı Amr'ı ilerleyen saatler içinde 'temizleyeceğini' söyledi.

Suriye ordusunun, Humus'taki Bab-ı Amr semtine dün akşamdan bu yana kara saldırısı başlattığı bildirildi.

Bir güvenlik kaynağı bugün yaptığı açıklamada, 'bölgenin kontrol altında olduğunu, ordunun blok blok, ev ev temizlik operasyonu yaptığını ve şimdi askerlerin her mahzen ve tünelde silah ve terörist aradığını' belirtti.

Bu arada Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü, Bab-ı Amr semti çevresinde, semte bir saldırıyı engellemek için ordu ile çatışmalar meydana geldiğini belirtti. Kentin diğer semtlerinden de patlama ve silah seslerinin geldiği belirtildi.

Öte yandan Suriyeli bir muhalif, Suriye ordusunun şu an için Bab-ı Amr'a girmediğini, semtin etrafının sarıldığını ve şiddetli çatışmalar olduğunu söyledi.

Suriyeli bir yetkili, güvenlik güçlerinin Bab-ı Amr'a ilerlediklerini belirterek, semtin gelecek saatler içinde 'temizleneceğini' söylemişti.

Humus, özellikle de Bab-ı Amr semti haftalardır ordunun yoğun bombardımanıyla karşı karşıya.

Suriyeli insan hakları eylemcileri, Humus'a saldırıların başladığı 4 Şubat'tan beri yüzlerce kişinin öldüğünü bildiriyor.(Şam-AA)