Pozantı'yla ilgili şikayetler yeni değil

CHP Heyeti Pozantı Cezaevi incelemesini tamamladı. Heyetin değerlendirmelerine göre ilk şikayet 12 Temmuz 2011 tarihinde gelmiş. Tecavüz iddialarının kapsadığı 200 çocuğun durumu ise belli değil. Gardiyanların dayak için kendi şifreli dillerini oluşturduğu anlaşılırken Veli Ağbaba; 'Taş atan çocukların adli mahkumların tecavüzüne uğradığı iddia ediliyor' dedi.

Çocukların, dayak attığını, dayak atılmasına göz yumduğunu söylediği cezaevi ikinci müdürün terfi ettirildiği öğrenildi.T24/Hülya Karabağlı imzalı habere göre, Pozantı Cezaevinde gardiyanlar dayak için kendi aralarında şifreli dil oluşturmuşlar.

CHP, 'taş atan çocuklara' tecavüz iddialarının olduğu Pozantı M Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki incelemesini tamamladı. Cezaevi yönetimi CHP heyetine müfettiş incelemesine neden olan iddialara “münferit olay” dedi. Ancak, bir mahkûmun tecavüz suçundan ağır cezada yargılandığı ortaya çıktı. CHP heyetine sunulan, çocuk mahkûmların şikâyetlerine ilişkin dosyada, gardiyanların dayak için kendi aralarında özel bir şifre oluşturdukları dikkat çekiyor. Gardiyanlar koğuş denetimlerinde, koğuş sorumlularına, “Bu benim yeğenim olur” diyorsa, bu “dövebilirsiniz” anlamına geliyor.

İlk şikayet 12 Temmuz 2011

Haberde, izlenimlerini değerlendiren CHP Pozantı incelemesindeki isimlerden İstanbul Milletvekili Melda Onur; “Cezaevi yönetimine göre ‘münferit olaylar’ olduğunu hatırlatırken, hâlâ ağır cezada cezaevindeki tecavüzden dolayı bir çocuğun yargılandığını söyledi. 12 Temmuz 2011 tarihinde ilk iddianın ortaya atılmasına rağmen son yaşanan olaylara kadar hiçbir adım atılmadığını anlatan Onur, “Burada 200 çocuğun cinsel istismara uğrayıp uğramadığı, tecavüz olup olmadığı bilinmiyor. Çünkü, bu yönde iddialar olsa bile bu tür kontrolden geçirilmemişler.'

Ailelerin tecavüz endişesi

'Cinsel taciz ve tecavüz iddialarının mahkûm yakınlarını endişelendirdiğine dikkat çeken Onur, “Bu soruşturmanın bir an önce tamamlanıp ailelerin rahatlatılması lazım.'

Temiz değil

Onur, ortak alanların iyi düzenlenmesine rağmen cezaevinin rutubet koktuğunu, temiz izlenimi vermediğini söyledi.

Adli mahkumlar taş atan çocuklara tecavüz mü etti

Tutuklu öğrencilerin durumlarını TBMM’ye taşıyan ve davalarını takip eden Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Çok ciddi iddialar var” dedi ve ekledi: “Plastik boruyla dayak atıldığı, kötü muameleye uğradıkları, taciz ve tecavüz gibi bir çok iddia. Hem çocuklar arasında bir şiddet hem de gardiyanların çocuklara şiddetinden söz ediliyor. Taş atan çocukların adli mahkumların tecavüzüne uğradığı iddia ediliyor. Ama, Adalet Bakanlığı, son dakikaya kadar hiçbir şey yapmıyor.”

Çocukların şikâyet ettiği müdüre terfi

“Çocukların, dayak attığını, dayak atılmasına göz yumduğunu söylediği cezaevi ikinci müdürü terfi ettiriliyor.'