Büyükannemin Dövmeleri Kadın Filmleri Festivali'nde

Filmmor'un bu yıl 10.'sunu düzenlediği Kadın Filmleri Festivali 9 Mart'ta başlıyor. Festival kapsamında gösterilecek filmler arasında, ailesinin hikayesinin peşine düşerek 1915, tehcir ve şiddeti anlatan yönetmen Suzanne Khardalian'ın filmi Büyükannemin Dövmeleri de yer alıyor.

Bu yıl 10.'su düzenlenen filmmor Kadın Filmleri Festivali 9 Mart'ta başlıyor. Festivalde gösterime girecek olan filmeler arasında Suzanne Khardalian'ın yönetmenliğini üstlendiği “Büyükannemin Dövmeleri” (Grandma's Tattoos) adlı filmi de yer alıyor.

Yönetmen Suzanne Khardalian'ın büyükannesi Khanoum’un tuhaf dövmelerinin hikayesini keşfetmek için kendi ailesinin tarihine yaptığı yolculuğu anlatan film, 1915, savaş, tehcir, cinsel şiddet ve kadınlara yaşatılanlar hakkında “daha önce anlatılmamış bir hikayenin peşine” düşüyor. Büyükannemin Dövmeleri, 'hakkında konuşmanın yasak olduğu' büyükanneyle ilgili “Ninemde yanlış olan ne vardı, neden bu kadar tuhaftı? Dövmeleri kim yapmıştı?” sorularını soruyor.

Filmmor'un sitesinde,“kadınlar için itaatten isyana geçmenin ağır sonuçlarının yaşandığı on yıllara denk” geldiği belirtilen 10. Kadın Filmleri Festivali ile ilgili olarak, “hem bu zorluklara karşı durmaya, dayanışmaya, üretmeye hem de umuda, düşlerimize yer açmak için var oldu” deniyor.

Ermenice, İngilizce, Arapça ve İsveççe konuşulan film İngilizce altyazıyla, 15-16 Mart tarihlerinde gösterimde olacak.