Boğaziçililerden Ara Güler’e fahri doktora

‘İstanbul’un gözü’ lakabıyla uluslararası ün sahibi olan fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e, Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.

ALİDA ÖZSİMONYAN
alida.ozsimonyan@gmail.com

‘İstanbul’un gözü’ lakabıyla uluslararası ün sahibi olan fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e, Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Türkiye tarihini ve gündelik yaşamını tüm dünyaya tanıtmış, teknik ve sanatsal niteliği yüksek, başarılı fotoğraf çalışmaları olması nedeniyle Ara Güler’e layık görülen fahri doktora unvanı,  1Temmuz Salı günü Üniversite’nin Güney Kampüsü’ndeki Albert Long Hall’da düzenlenen törenle takdim edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Erktin’in yaptığı açılış konuşmasının ardından sahneye davet edilen Ara Güler, fahri doktora unvanına layık görüldüğü için Boğaziçi Üniversitesi’ne teşekkürlerini belirtti. Törende Güler’in fotoğraflarından oluşan ve İstanbul’u kendi sesinden anlattığı bir video da izletildi.

Ardından Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk, yaptığı konuşmada Ara Güler’le tanışmayı çok istediğini ve bunun 1994 yılında gerçekleştiğini belirtirken, Ara Güler arşivinin kendisi için çok büyük bir görsel hafıza olduğunu, 1950 ile 2000 yılları arasında İstanbul’la ilgili görülmeye değer her şeyin bu arşivde olduğunu söyledi. Etkinlik Aydın Karlıbel’in verdiği piyano resitaliyle sona erdi.