Ukrayna'da düşen uçaktan kurtulan yok

Aylardır çatışmaların yaşandığı Ukrayna’nın doğusundan Rusya’ya geçerken düşen Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağının füze saldırısına hedef olduğunu düşünülüyor. Ukrayna Güvenlik Birimi SBU, 295 kişinin bulunduğu uçağın Rusya yanlıları tarafından düşürüldüğünü iddia ediyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün acil gündemle toplanacak.

Fotoğraflar: AA

Hollanda'nın Amsterdam kentinden Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a gitmek üzere havalanan uçakta 15 kişilik mürettebatla birlikte 295 kişi bulunuyordu.

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde bulunan Grabovo kasabası yakınına düşen uçaktan kurtulan olmadığı tahmin ediliyor.

Hava sahası kapatıldı

Olayın ardından Avrupa çapında hava trafiğini yöneten Eurocontrol Ukrayna hava sahasının uçuşlara kapatıldığını açıkladı. Malzeya Havayolları dahil bir çok havayolu şirketi de, uçaklarını Ukrayna hava sahasından uçurmayacaklarını açıkladı.

Malezya Havayolları Avrupa Direktörü Huib Gorter, uçakta 283 yolcu ve 15 kişilik mürettebat olduğunu bildirmişti. İlk belirlemelere göre, yolcular arasında 154 Hollandalı, 27 Avustralyalı, 23 Malezyalı, 11 Endonezyalı, 4 Alman, 6 İngiliz, 4 Belçikalı, 3 Filipinli ve 1 Kanadalı olduğunu belirten Gorter, diğer yolcuların vatandaşlıklarının henüz tespit edilemediğini söylemişti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Brisbane'de gazetecilere yaptığı açıklamada, düşen uçakta Melbourne'de pazar günü başlayacak 20. AIDS Konferansı katılımcılarının da bulunduğunu söyledi.

Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 tipi uçak Hollanda'nın başkenti Amsterdam'dan havalandıktan sonra Ukrayna'nın doğusunda düşmesinin ardından bir grup Ukraynalı, Hollanda Büyükelçiliğine gelerek çiçek bırakıp mum yaktı.

Ukrayna Hükümeti ve Rusya yanlıları birbirini suçluyor

Uçağın bir füze saldırısına hedef olduğu şüphesi yaygınken Ukrayna hükümeti ve Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar uçağın düşüş nedeni konusunda birbirilerini suçluyor.

Dün akşam saatlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar, uçağın kara kutusunun bulunduğunu ve incelenmek üzere Moskova'ya gönderildiğini iddia etti.

Reuters haber ajansı ise, bu sabah geçtiği haberde ikinci bir kara kutunun enkazda bulunduğunu belirtti.

Ayrılıkçıların ses kaydı yayımlandı

BBC İzleme Servisi'nin aktardığına göre, Ukrayna Güvenlik Birimi SBU, resmi YouTube hesabından Rusya yanlısı ayrılıkçılara ait olduğunu belirttiği bir konuşma yayımladı. Güvenlik biriminin aktardığına göre konuşmalarda, 'Rusya yanlıları uçağın düşürüldüğünü itiraf ediyor' ve içlerinden biri 'Bu bir sivil uçak' diyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Malezya Havayolları'na ait uçağın düşürülmesinin bir 'terör eylemi' olduğunu söyledi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Anton Herashchenko da, AP haber ajansına yaptığı açıklamada 'uçağın 10 bin metre irtifada, füzeyle vurulduğunu' söyledi.

Ayrılıkçı lider Aleksander Borodey ise olaydan Ukrayna hükmetini sorumlu tuttu, 'uçağın düşüş nedeninin araştırılması için bir kaç günlük ateşkese hazır olduklarını' söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de olaydan Ukrayna hükümetini sorumlu tuttu. Putin 'Kiev, ayrılıkçılara karşı askeri operasyonunu sürdürmeseydi, olay yaşanmazdı' dedi.

BMGK acil toplanıyor

İngiltere hükümeti olayın ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili olarak acil toplantıya çağırmıştı.

BMGK'nın bugün olağanüstü bir toplantı yapacağı ve 'olayla ilgili olarak kapsamlı ve bağımsız uluslararası bir inceleme başlatılması' çağrısında bulunacağı belirtildi. (GK)

Kategoriler

Güncel Dünya