Davutoğlu'ndan cemaat liderlerine ziyaret

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'daki Hıristiyan cemaat liderlerini ziyaret etti. Davutoğlu ziyaretler kapsamında sırasıyla Süryani, Ortodoks ve Ermeni cemaati dini liderleriyle görüştü. Davutoğlu'nun ziyareti sırasında Ateşyan AK Partiyle birlikte cemaatlere bakışın da değiştiğini belirtti ve AB Bakan’ı Egemen Bağış’a sahip çıkmayı da ihmal etmedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'daki dini liderlere dün nezaket ziyaretinde bulundu. Partik Bartholomeos’u makamında ziyaret eden Davutoğlu daha sonra Kumkapı’daki Ermeni Patrikliğini de ziyaret etti.

'Tarihi sorumluluğumuzun da bir parçası olarak bütün dini cemaatlerin, dini toplulukların barış ve esenlik içinde yaşamasına büyük önem veriyoruz' diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüşmenin ardından Ekümenik Patrik Bartholomeos ile basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Misafirperverliğinden dolayı Bartholomeos'a teşekkür eden Davutoğlu, 'Patrikhane çok güçlü bir geleneğe sahip olan köklü dini kurumlarımızdan biridir. Türkiye'de din özgürlüğü ve barış ortamı içinde bütün dini cemaatlerimizin bir arada ortak bir kültürel hayatı paylaşıyor olmaları temel ilkemizdir. Ben uzun zamandır böyle bir ziyareti düşünüyordum. Bugün nasip oldu. Hem Türkiye'deki Ortodoks cemaatimizin sorunlarıyla ilgili olarak istişare imkânını bulmaktan büyük bir mutluluk ve onur duydum. Birlikte olmaktan, bu tarihi atmosferi teneffüs etmekten dolayı da onur duydum' şeklinde konuştu.

‘Çevre ülkelerdeki dini toplulukların kalıcı huzuru için önemli bir ziyaret’

Türkiye'nin de içerisinde olduğu bölgelerde ve çevre bölgelerde 20 yıl içinde değişimlerin yaşandığını belirten Davutoğlu, 'Bölgemizde ve çevre bölgelerde 20 yıl içinde büyük değişimler yaşanıyor. 90'lı yıllarda dini cemaatler arasındaki toplumsal barışın ne kadar elzem olduğunu hep beraber gördük bazen de acılarla yaşadık. Şimdi de Ortadoğu'da çok büyük bir dönüşüm yaşıyoruz’ dedi.

Türkiye’nin etrafındaki tüm bölgelerde dini topluluklar arasındaki birlikteliği ve kalıcı huzuru Başbakan’ın da fazlasıyla önemsediğini belirten Davutoğlu, ‘Gerek ülkemizdeki Ortodoks cemaatimizin ülkemizin barış ve esenliği için taşıdığı önemi ve onların sorunlarıyla ilgili konuları paylaşmaktan, gerek geçtiğimiz Aralık ayındaki Almanya seyahatimde ziyaret ettiğim Ortodoks Kilisesi de dâhil olmak üzere orada yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını paylaşmaktan, gerekse yaşadığımız bu tarihi dönemeçte hep beraber üstlenilecek barış misyonlarının yerine getirilmesini görmek açısından çok istifade ettiğim bir ziyaret oldu. Cemaat mensuplarına saygılarımı sunuyorum' ifadeleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Bartholomeos’tan Başbakan’a geçmiş olsun dilekleri

Ekümenik Patrik Bartholomeos ise, 'Türkiye'deki bütün dini grup ve cemaatlerin huzur içinde ülkemizde yaşıyor olması çok mutluluk verici. Bölgemizde ve çevre ülkelerde büyük bir değişim yaşanıyor. Cemaatimizi ilgilendiren konulara değindik. Bunun dışında bölgemiz ve dünyadaki daimi barışın tesisi konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Kendilerine bir kez daha müteşekkiriz ' dedi

Başbakan Erdoğan'a geçmiş olsun dileklerini de ileten Bartholomeos, 'Sayın Başbakan bizlere selam göndermiş. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bende Sayın Başbakana buradan tekrar geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Sağlığına kavuşmasına çok sevindik. Çünkü sağlığı sadece bizler için değil bütün dünya barışı için çok önemli. Sayın Başbakan çok önemli bir şahsiyettir. Sağlığının son derece iyi olmasını temenni ederim ' diye konuştu.

‘Kafkaslardaki ön yargılar aşılacak’

Bartholomeos'u ziyaretinin ardından Kumkapı’daki Ermeni Patrikhanesi'ne geçen ve buradaki açıklamasında da eşit vatandaşlık vurgusu yapan Bakan Davutoğlu, Ermeni asıllı vatandaşların hem geçmiş dönemlerde hem de bu dönemde devlet alanında önemli görevlere getirildiğini hatırlattı. Daron Acemoğlu’na büyükelçilik teklifinde bulunduğunu da anımsatan Davutoğlu, 'Uzun asırlar boyu bu topraklar barış ve huzurun merkezi oldu ve Ermeni vatandaşlarımız da en üst devlet görevlerinde bulundular. Sayın Acemoğlu’na da büyükelçilik teklifinde bulundum. Acemoğlu hepimizin iftihar vesilesidir. Dünyanın sayılı ekonomistlerindendir. Bizim için önümüzdeki dönemde sadece Türkiye’de değil, Kafkaslarda da bütün ön yargıları aşarak barışı ifşa edeceğimiz bir dönemin başlayacağına inanıyoruz' diye konuştu.

Ortadoğu’da önemli bir sürecin başladığını ifade eden Davutoğlu, 'Daha önce Balkanlarda ve Kafkaslarda olduğu gibi dini ve mezhep ayrışmaların yaşanmaması için Türkiye elinden gelen gayreti sarf etmektedir. Ortadoğu’da çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Bu kritik dönemin en önemli hususlardan biri de dini cemaatler arasında karşılıklı anlayış içinde barışın sağlanmasıdır. Bu barışın aynı zamanda sadece dini alana değil, siyasi alana da yansımasıdır' ifadelerini kullandı.

Ateşyan: ‘500 sene hizmet verdik’

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Arem Ateşyan, Davutoğlu’nun ziyaretinin anlamlı olduğunu ifade etti. Ermeni vatandaşlarının ülkeye 5 yüz sene hizmet ettiğini söyleyen Ateşyan, 'Biz Osmanlı döneminde mutluyduk. Fatih Sultan Mehmet bu patrikhaneyi kendisi kurdurmuştu. Yaklaşık 5 yüz sene huzur içinde biz bu ülkenin gelişmesi için çalıştık ama Cumhuriyet dönemine o güzellikler aktarılamadı 1950’den sonra biz bir tarafa atılmış bir cemaat olduk' dedi.

Eski dönemlere göre Ermeni vatandaşların haklarında iyileşmeler sağlandığını belirten Ateşyan, 'AK Parti iktidara gelene kadar ne patrikhanenin yolu bilinirdi ne de Ermeni cemaatinin varlığı hatırlanırdı. Gördük ki bu ülkede bazı şeyler değişiyor. Buz dağı önümüzdeydi ve üzerimize gelecek diye korkuyorduk. Ama buz dağı erimeye başladı. Biz bu ülkenin bir parçasıyız' ifadelerini kullandı.

Ateşyan, Ermenilerin Türkiye’deki mülk sorununun da giderildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Sıkıntılarımızdan birisi emlak konusuydu. Başbakanımızın talimatıyla 1936 beyannamesi yazılı olan mülklerimizin geri verileceği kararı alındı. Bu konuda mutluyuz“ dedi.

‘Pankart bizleri üzdü’

Geçtiğimiz Pazar günü Taksim Meydanı’nda Hocalı katliamını anma mitingindeki bazı pankartların Ermenilere karşı hakaret olduğunu dile getiren Ateşyan, 'Bu güzellikler içinde tabi ki üzüntüler de olmuştur. Geçen pazar günü Taksim’deki gösteride pankartlarla atılan bir söz bizi üzmüştür. Cemaatimizin üyeleri bu konuda üzgün. Bir millete böyle bir hakaret edemezsiniz' dedi.

Davutoğlu, İstanbul'daki Hıristiyan cemaat liderlerini ziyaret kapsamında sırasıyla, Deyrülzafaran Manastırı Metropoliti Saiba Özmen, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriği Genel Vekili Arem Ateşyan, Türk Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin ve Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Yusuf Sağ ile görüştü.