Hamahaygagan Oyunları’nda Sasunlulara ‘birlik’ kisveli dayatma

2015 yılında Ermenistan’da altıncısı düzenlenecek olan Ermeni Olimpiyatları (Hamahaygagan Oyunları) için İstanbul komitesinin toplanmasının ardından Hamahaygagan Dünya Komitesi üyesi Majak Çakır Ohanyan’ın, olimpiyatlara katılmak isteyen Sasun takımı hakkındaki ithamları gündeme oturdu.

BARUYR KUYUMCİYAN
baruyr@agos.com.tr

Türkiye Ermeni toplumu içinde, son günlerde, dört yılda bir Ermenistan’da düzenlenen Ermeni Olimpiyatları (Hamahaygagan Oyunları) çevresinde oluşan bir polemik dikkat çekiyor. 2015 yılında Ermenistan’da altıncısı düzenlenecek olan oyunlar için İstanbul komitesinin toplanmasının ardından Hamahaygagan Dünya Komitesi üyesi Majak Çakır Ohanyan’ın Sasun takımı hakkındaki ithamları gündeme oturdu. Ohanyan’ın, Sasun takımını başına buyruk hareket etmekle, oyuncu çalmakla suçlayan ve takımın olimpiyatlara katılmamasını isteyen mektubunu yayımlayan Jamanak gazetesi de, meseleyi üç gün boyunca bir yazı dizisi halinde ele alıp sürmanşete taşıyarak, Ohanyan’dan yana tavır koydu. Gazetede, Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’ın imzasıyla, Ermenistan’daki Dünya Komitesi’ne oyunlara tek takımla katılma konusunda mektup gönderilmesi yönündeki bir öneriye de yer verildi.

Agos olarak, 2011’de turnuvalara görkemli bir giriş yapan ve 300 ziyaretçiyi Ermenistan’a taşıyan Sasun takımına yönelik bu tavrı anlamakta zorluk çekiyoruz. Önümüzdeki yıl belki bunun iki katı sayıda Ermeni’yi spor vesilesiyle Ermenistan’la tanıştıracak olan bir takıma “Oyunlara katılma” demek, birlik kisvesi altında yapılan bir dayatmadan başka bir şey değil. Birlik içinde hareket etmek elbette makul bir öneri, ancak İstanbul takımının yanı sıra, oyunlara kendi imkânlarıyla katılan Sasun takımı, her halükârda, Türkiye Ermenilerinin temsil gücünü artıracaktır. Sözü konunun taraflarına bırakıyoruz.

‘Kimse Hamahaygagan’a gitme hakkımızı elimizden alamaz’
Efrim Bağ (Hamahaygagan Sasun Takımı Tertip Heyeti Eski Başkanı)

2011’de Hamahaygagan Oyunları’nda Sasun takımı öylesine sevildi ki, Karabağ takımı bizim takımı rahatlıkla yenebilecek güçte olmasına rağmen, sırf bizim finallerde turnuvaya renk katabilmemiz için maça çıkmadı ve hükmen galip gelerek finallere kaldık. Maçlardaki destek, açılış törenindeki ilgi, televizyonların, bakanların, komitenin, izleyicilerin ilgisi en üst noktadaydı. Yarattığımız bu etkinin kıskançlığa neden olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum.

Parasal anlamda da topluma yük olmadık. Sağ olsunlar, bize destek olan hayırseverlerimiz oldu. Kimden ne kadar bağış topladığımı tek tek söyleyebilirim. Topladığımız bağışlar masrafların küçük bir kısmını karşıladı, kalanını kendi imkânlarımızla tamamladık. Yine öyle yapacağız. Geçen sefer, takımlar ve seyircilerle birlikte toplam 300 kişilik bir grupla Ermenistan’a gittiğimizde masal gibi bir turnuva yaşadık. Kimse bu hakkımızı elimizden alamaz. Majak Çakır Ohanyan’ın bu hareketinden, bu işten ticari beklentileri olduğu anlamını çıkarıyoruz.

‘Söylediklerim şahsi fikirlerim’
Majak Çakır Ohanyan (Hamahaygagan Dünya Komitesi üyesi)

Hamahaygagan Dünya Komitesi’nin (WCPAG) yeni başkanı İşkhan Zakaryan, oyunların  renklenmesi için çalışmalar yapıyor. Sasun takımının katılmasını birlikte düşündük ve hayata geçirdik, bugün de bunun mağduru olduk. Kendileri “Bizim için orada olmak, katılmak önemli, öteki tarafıyla ilgilenmiyoruz” deseler de, oyuncularımızı ayartmaktan geri durmuyorlar. Kadın voleybol takımını ayarlamışlar; basketbol takımı için de, ilgisi olmayan oyuncular “Biz Sasun takımında oynamak istiyoruz” diyorlar. Bunlar Şişli Spor Kulübü’nde yetişen, antrenman yapan oyuncular. Bu oyuncular altyapıdan gelip yetişiyor. İkilik yaratmaya ne gerek var ki? Ben Dünya Komitesi üyesiyim. Bu yazıyı kendim yazdım, söylediklerimin hepsi şahsi fikirlerim. 15 yıl boyunca bunun için mesai sarf ettik. Tabii ki, esas olan katılmak ama artık sportif başarı da bekliyoruz. Tek amacım birlikte hareket etmek. Madem amaç katılmak, o zaman takımlar kurulur, şekillenir, ondan sonra ikinci bir takım oluşturulur. Efrim Bağ’a bu teklifi ilk olarak ben götürmüştüm; maalesef bugün onlar rotayı değiştirdiler.

'Hamahaygagan’a katılacağız’
Aram Demir (Sasun Bitlis Ermenileri Derneği Başkanı)

Bezciyan Derneği’nde ve Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi Vakfı’nda önceki yönetimlerde görev aldım. Bizler o dönemde ayrımcı değildik de, Sasunlu kimliğimizle dernek açtığımızda mı ayrımcı olduk? Derneğimiz kurulduğu günden bu yana bütün etkinliklerimizde kapılarımız tüm cemaat üyelerine açık oldu, hiç kimseyi geri çevirmedik. Jamanak gazetesinin tavrını da anlamak mümkün değil. Nasıl bir tehlike arz ediyoruz ki, bir yazı dizisi yapıp üç gün boyunca bu konuyu sürmanşete taşıdılar? Anlamak mümkün değil.

Perşembe günü Hamahaygagan’la ilgili toplantıya katıldığımızda bu konular hiç konuşulmadı, bize birlikte takım kurmak konusunda ciddi bir öneri de sunulmadı. Dolayısıyla bir şey reddetmiş değiliz. Majak Çakır iyi niyetli olsaydı, katılmadığı bu toplantının ardından, sorun olduğunu düşündüğü bir konu varsa, böyle bir mektup yazmadan önce telefon açıp bizlerle diyalog kurardı. Oyuncu çaldığımız söyleniyor. Biz henüz Hamahaygagan’a hangi takımlarla gideceğimize karar vermedik. Sadece kadın voleybol takımı konusunda, çeşitli kulüplerde antrenörlük yapan bir arkadaşımız teklif getirdi. Erkek voleybol takımında uzun yıllar çalıştığı Şişli takımına oyuncu olarak katılmasının doğru olacağını, kadın voleybol takımı kurmamız durumunda ise takımın antrenörlüğünü yapabileceğini söyledi. Biz de İstanbul’un temsil edilmediği bu alanda takım kurma fikrine sıcak baktığımızı belirttik. Sasun olarak, Hamahaygagan’a katılmamamız gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ermenistan’daki Dünya Komitesi’yle de gerekli temasları kuracağız.

‘Komite olarak böyle bir görüşümüz yok’
Ğazaros Unan (Hamahaygagan İstanbul Tertip Heyeti Başkanı)

Ben her zaman, meseleleri sulh içinde, gürültü koparmadan çözme taraftarı oldum. Toplantımızda böyle bir konu da konuşulmadı, böyle bir rahatsızlık da dile getirilmedi. Bu açıklama, Majak Bey’in şahsi beyanatıdır. Daha önce Sasunlu arkadaşlarımız Hamahaygagan’a katıldı, yine katılacaklar. Yolları açık olsun, dilerim hep birlikte tekrar katılalım. Tertip heyeti olarak, bu konuda Dünya Komitesi’ne mektup gönderme gibi bir kararımız yok, böyle bir niyetimiz de yok.

 

 

‘Takım kurmakta sorun yok’ 
Şahnur Kazancı (Hamahaygagan İstanbul Tertip Heyeti üyesi)

Majak Bey açıklamalarını kendi adına yapmış. Aram Kuran ve benim de üyesi olduğumuz tertip heyetinin bu yönde bir düşüncesi yoktur. Ben futsal takımının sorumlusuyum; kapımızı tüm derneklere, herkese açtık. Cumartesi günü Kamp’ın bahçesinde seçmeler yaptık. İlgi yoğundu; 45 kişi geldi, aralarından 15’ini seçeceğiz. Bu kez en az yedi sporcunun daha önce Ermenistan’a gitmemiş olan oyunculardan olmasına karar verdik. Birincil amacımız turnuvalara katılmak ve İstanbul’u en güzel şekilde temsil etmek. Başarı ikinci planda.

‘Temel mesele sporcu azlığı’
Alen Tekbıçak (Hamahaygagan İstanbul Tertip Heyeti üyesi / Şişli Spor Kulübü Başkanı)

Bu konudaki görüşümüz Ğazaros Bey’le aynı. Ortada gürültü koparacak bir mevzu yoktu. Tabii ki, Sasunlular Hamahaygagan’a gidip olimpiyatlara renk katacaklar. Majak Bey’in bahsettiği gibi oyuncu çalmak gibi bir durum da yok. Maalesef, kulüplerimizde, profesyonel Ermeni sporcularımızın sayısı az. Hamahaygagan’a gittiğinizde temsiliyet ruhu ön planda olsa da, sonuçta bu bir sportif faaliyet. Branş sorumluları mücadeleci takımlar oluşturmak istiyor. İki takım olduğunda bölünmeler olabiliyor. Burada anlatılmak istenen bu olabilir. Sporcu yetiştiren bir kurum olan Şişli Spor Kulübü’nün başkanı olarak, hangi takım isterse oyuncu vermek zorundayım. Temel mesele, sporcu azlığı. 20 yıl önce  sayı daha fazlaydı. İnternet, dershane, kurs derken, gençler başka alanlara yöneliyorlar. Yetiştirmek üzere sporcu bulamıyoruz.

Kategoriler

Toplum Spor