Sasun takımına başkan düzeyinde duyarlılık

Hamahaygagan Oyunları Dünya Komitesi Başakanı İşkhan Zakaryan, Sasun takımının 2015 Olimpiyatları’na katılması için görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul’a geliyor.

2011 yılındaki olimpiyatlarda takımların açılış geçidi

BARUYR KUYUMCİYAN
baruyr@agos.com.tr

Ermenistan’da dört yılda bir düzenlenen Pan Ermeni Olimpiyatları (Hamahaygagan) konuşulmaya devam ediyor. 2011’deki son olimpiyatlara İstanbul takımıyla birlikte katılan ve 300 kişilik grubuyla ‘Oyunlara Renk Katan Takım Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın elinden alan Sasun takımının, 2015’teki oyunlara katılımı üzerinden yürütülen tartışmalar, Ermenistan’a da yansıdı. Geçtiğimiz hafta iş seyahati için Ermenistan’a giden Sasun Bitlis Ermenileri Derneği Başkanı Aram Demir, burada Hamahaygagan Oyunları Dünya Komitesi üyeleriyle görüşme fırsatı buldu. Majak Ohanyan Çakır’ın Dünya Komitesi üyelerine gönderdiği mektup ve sonrasındaki gelişmeler hakkında bilgi veren Demir, komite üyelerinin konuyla yakından ilgilendiklerini ve gelişmelere tepki gösterdiklerini aktardı.

İskhan Zakaryan İstanbul’a gelecek

Ermenistan ziyareti sırasında yurt dışında bulunan Hamahaygagan Oyunları Dünya Komitesi Başkanı İskhan Zakaryan’ın kendileriyle yakından ilgilendiğini belirten Aram Demir, Zakaryan’ın İstanbul’a gelerek anlaşmazlığın çözümü için taraflarla görüşeceğini söyledi. Komite üyeleri aracılığıyla programının elvermesi durumunda on gün içinde İstanbul’a geleceğini bildiren Zakaryan, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın dört daimi danışmanından birisi. Kendisiyle görüşen komite üyelerinin, Hamahaygagan Oyunları’nın festival havasında geçen sivil bir organizasyon olduğunu söylediklerini kaydeden Demir, Patrikhane’nin bu konulara taraf yapılmaya çalışılmasını da üyelerin oldukça yadırgadığını belirtti.

‘Hiçbir şeyi reddetmedik’

Majak Ohanyan Çakır’ın, durumun çarpıtıldığını, aslında Hamahaygagan’a İstanbul çatısı altında oluşturacakları takımlarla katılmalarını önerdiğini aktardığımız Demir şöyle konuştu: “Bu noktaya geldikten sonra Majak Bey’in samimiyetine inanmıyoruz. Majak Bey’in katılmadığı söz konusu toplantıda birlikte konaklama ve aynı uçakla gitme şeklinde bir teklif oldu. Ben de ‘Konuyla ilgili arkadaşlarımla görüştükten sonra size yanıt verebilirim’ dedim. Takım olarak birlikte gitme teklifi yapılmadı. Sadece toplantının sonunda, Şahnur Kazancı ‘Benim gönlümden geçen, takım olarak da birlikte gitmektir’ diye bir söz söyledi. Ardından diğer üyeler tarafından, ‘Komite daha fazla takımın katılmasını ister’ görüşleri dile getirildi ve konu kapatıldı. Benim olumlu veya olumsuz herhangi bir görüşüm olmadı. Mektupta ‘Aram Demir, oyunlara keyif yapmaya, 300 kişiyle halay çekmeye gidiyoruz, biz ayrı gideriz, dedi ve teklifimizi reddetti’ deniliyor. Böyle bir şey söylenmemişken, nasıl bu şekilde ithamda bulunulabiliyor?”

Ne olmuştu?

Majak Ohanyan Çakır Hamahaygagan oyunlarını düzenleyen dünya komitesi üyelerine gönderdiği mektubunda, Sasun takımının İstanbul Komitesi’nden bağımsız hareket ederek toplumda bir bölünmeye yol açtığını iddia etmişti.  İstanbul Komitesi’nin Türkiye’den yapılacak başvurular için tek adres olması gerektiğini ifade eden Ohanyan, Dünya Komitesi’ne Sason takımının başvurusunu kabul etmemesi yönünde çağrıda bulunmuştu.  25 Temmuz’da yayınlanan 951. sayımızda konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Hamahaygagan Oyunları İstanbul Komitesi üyeleri ise Sasun takımının oyunlara katılmaması konusunda herhangi bir kararlarının olmadığını ve Ohanyan’ın kendi inisiyatifiyle bu mektubu kaleme aldığını belirtmişti.

Not: Sporun temelindeki centilmenlik ruhundan hayli uzak bu tartışmalar, umarız bir an önce sonlanır ve sayın Zakaryan’ın girişimleriyle, asıl amacı dünyanın dört bir yanına dağılmış Ermenileri spor çevresinde birleştirerek Ermenistan’da buluşturmak olan Hamahaygagan Oyunları bu durumdan kazançlı çıkar.

Kategoriler

Toplum Spor