"Kınalıada’da bisikletler denetlensin"

Kınalıada sakinleri son dönemde artan bisiklet kazalarına, usulsüz bisiklet kiralamalarına ve sayıları artan elektrikli bisikletlere karşı 3 Ağustos Pazar günü, İskele Meydanı’nda oturma eylemi yaparak tepki gösterdi.

Fotoğraf: MİHRAN MANUKYAN

AREN DADIROĞLU
arendadir@gmail.com

Son olarak 26 Temmuz’da İranlı bir turist yokuş aşağı inerken ellerini bırakmış ve ada sakini olan genç bir kıza çarpmış, kazada turist ve genç kız ağır yaralanmıştı.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı oturma eyleminde basın açıklamasını okuyan Adalar Platformu Başkanı Nurhan Çetinkaya şöyle konuştu: “Yollarda yürüyememekteyiz, her gün en az iki kaza meydana geliyor. Çok sevgili bir dostumuzun kızı ciddi bir kaza geçirdi. Biz bu işe dur demez, halk olarak tepki koymazsak bu işin sonu olmaz; kaza haberleri almaya devam ederiz. İlerleyen tarihlerde imza kampanyaları ve diğer adalarda da oturma eylemi yapacağız.” Eylemde Adalar Belediyesi meclis üyeleri ve yetkililerinin olmayışı ise dikkat çekti.

Ada sakinleri rant konusunda tepkili

Eyleme katılan ada sakini Ayda Dursun Sürmeyan, “Birileri para kazanacak diye bisiklet kullanmaya uygun olmayan bu küçücük adamızda bizlerin hayatını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok. Esnafa saygımız var, insan olan herkesi çok seviyoruz ama rant için bisiklet kiralanmasına karşıyım. Elektrikli bisikletleri de sadece ihtiyacı olan kişiler, raporlu olanlar, 65 yaş üstü olanlar kullanmalı” ifadelerini kullandı.

Sona Menteşe ise yapılan eylemin önemine dikkat çekerek, “Birinci adımı atmış olduk. Fakat toplanan bu kalabalığı yeterli bulmadım, daha kalabalık olmalıydık. Özellikle birinci derece isteğim Adalar Belediyesi meclis üyesi arkadaşların destek vermeleri. Gelmediklerine göre, demek ki bizlerin yanında değiller” dedi.

Harut Özer ise, sorunların çözümü için eyleme geçilmesinin şart olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Yetersizlikler içinde adada ciddi bir katılım oldu ve olmaya da devam ediyor. Çünkü ada insanı genel olarak biraz konformisttir, sorunlarını sadece sözlü olarak dile getiriyor. Ama söz sadece yeterli olmuyor, yeri geldiğinde eyleme dökmek lazım.”

Kategoriler

Güncel Yaşam

Etiketler

Bisiklet Kınalıada