Şişli ve Taksim’in dostluk yemeğine CHP boykotu

Şişlispor ve Taksimspor kulüplerinin geleneksel dostluk yemeğine CHP’li belediye yöneticilerinin uyguladığı boykot damgasını vurdu. CHP’lilerin, Taksim Spor Kulübü Başkanı Garo Hamamcıoğlu’nun Başbakan Erdoğan’ın tepki toplayan açıklamasının ardından yaptığı konuşma nedeniyle geceye katılmadıkları öğrenildi.

AREN DADIROĞLU
arendadir@gmail.com

Şişlispor ve Taksimspor kulüplerinin geleneksel dostluk yemeği, 9 Ağustos Cumartesi akşamı Kınalıada Boncuk Restaurant’ta düzenlendi. Yemeğe, aralarında Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan’ın da bulunduğu yaklaşık 300 kişi katıldı. Geceye, CHP’li belediye yöneticilerinin uyguladığı boykot damgasını vurdu. CHP’lilerin, Taksim Spor Kulübü Başkanı Garo Hamamcıoğlu’nun Başbakan Erdoğan’ın tepki toplayan açıklamasının ardından yaptığı konuşma nedeniyle geceye katılmadıkları öğrenildi.

Sunuculuğunu Najda Şadyan ve Mıgır Gülezyan’ın üstlendiği gecede, iki kulübün başkanları birlikte sahneye çıkarak birer konuşma yaptı. Taksim Spor Kulübü’nün başkanı Garo Hamamcıoğlu, “Yemeğimizin asıl amacı iki kulüp arasındaki dayanışmayı pekiştirmek. Taksimspor olarak 700’e yakın sporcumuz var. Bu çocuklarımızı yedi-sekiz yaşından itibaren sporla tanıştırıyoruz. Kulüp olarak, ahlaklı, derslerinde başarılı sporcular yetiştirip, Taksimspor bayrağını ileriye taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Şişli Spor Kulübü’nün Başkanı Alen Tekbıçak ise şöyle konuştu: “Senelerce Şişlispor’da basketbol oynadım. Bu süreç gerek sportif, gerek sosyo-kültürel gelişimime çok önemli katkılar sağladı. Sporun, insanları, toplumları ne kadar birleştirdiğinin bire bir tanığıyım. Cemaatimiz ülkede sporun gelişimine büyük katkılarda bulunmuş ancak son yıllarda bu alandaki ağırlığını kaybetmiştir. Yeniden güçlenmek ve marka değerini yükseltmek hepimizin elinde. Sizlerden, maddi destekten çok, çocuklarımızı spora daha fazla teşvik etmenizi istiyoruz.”

Konuşmaların ardından, Taksimspor’un eski İkinci Başkanı Hagop Süzme, eski yöneticiler Hagop İnyapan ve Garo Kendirli’ye, ayrıca Şişli Spor Kulübü’nün eski Başkanı Karun Kovan, eski yöneticiler Meline Kovan, Tamar Karasu, Roy Madğasyan ve Jan Mitilyan’a birer plaket takdim edildi. Alex’in şarkılarıyla renk kattığı yemek, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Sarıgül de katılmadı

Geleneksel dostluk yemeğine katılması beklenen Mustafa Sarıgül, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Vasken Barın, Emir Sarıgül, Sayat Delice, Avedis Kevork Hilkat’ın geceye katılmaması dikkat çekti.

CHP’li belediyelerin boykot kararının ardında, Taksim Spor Kulübü’nün başkanı Garo Hamamcıoğlu’nun Sabah ve Star gazetelerinde yer alan ifadelerinin olduğu öğrenildi. Hamamcıoğlu, Başbakan Erdoğan’ın tepki toplayan sözlerinden sonra, şöyle konuşmuştu. “20 bin Ermenistanlı vatandaşımızın burada yaşamasına Sayın Başbakanımız izin veriyor ve daha da iyisi çocuklarımızın okullarımızda okumasına izin verdi, eğitim görüyorlar. Başbakanımıza başlıca sıkıntılarımızı da ilettik, bunları da halledeceğine inanıyor, başarılar diliyorum.”

Başbakan Erdoğan’ın, geçen hafta katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği “Afedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu” şeklindeki sözleri tepki toplamıştı. Bu tepkiler üzerine, Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış, Kınalıada’da hayırseverler ve vakıf yöneticileriyle bir araya gelmişti.

“Siyasi bir amacım yoktu”
Garo Hamamcıoğlu:

Bir şey dediğim yok ki... Sahamızla ilgili sıkıntılarımızı Sayın Bağış bildiği için, o gün birkaç yönetici arkadaşımla beraber o toplantıya gittim. Ayrıca, Ermenistanlı çocuklara bizim okullarda eğitim alma fırsatı verildiği için Bağış’a teşekkür ettik, o kadar. Başka bir niyetim ya da herhangi bir siyasi amacım yoktu. Ben ve Yönetim Kurulu’ndan arkadaşlarım, Taksim Spor Kulübü olarak davet edildiğimiz yerlere gidiyor, toplumumuzu ilgilendiren her organizasyonda eşit mesafede yer almaya çalışıyoruz. Belediye’yle iyi ilişkilerimiz var ve bu, hiç kuşkusuz, devam edecek.

 

“Siyaset farklı ama desteğimiz sürer”
Nurhan Çetinkaya:

Geçen hafta Egemen Bağış, adaya yaptığı ziyaret esnasında hayırseverler ve vakıf başkanlarıyla bir araya geldi. Hatta Süryani cemaatinden birkaç dostumuz da oradaydı. Vakıf başkanları için bir şey söyleyemem, onların pozisyonları farklı, ama bir spor kulübü başkanının yapmış olduğu bu açıklama hem kendisini, hem cemaati zor durumda bıraktı. Bu açıklama, Şişli, Bakırköy, Adalar ve Beşiktaş belediyelerinin yöneticileri olarak bizleri tedirgin etti ve spontane gelişen bir kararla, yemeğe katılmadık. Şişli Spor Kulübü’nün Başkanı’yla görüşüp, durumu kendisine izah ettim. Spor kulüplerimiz bizim, ama siyaset farklı bir şey. Desteklerimiz tabii ki sürecek. Ben, Garo Bey’in bu açıklamalarının, kendisi farkında olmadan, belki de değiştirilerek, Başbakan’a gelen tepkilere karşılık olarak kullanılmış olabileceğini düşünüyorum.

Kategoriler

Toplum Dernekler Spor