IŞİD Rehin Tuttuğu Gazeteciyi Öldürdü

IŞİD, ABD’li gazeteci James Foley’i başını keserek öldürdü. Foley Kasım 2012’den biri rehin tutuluyordu. IŞİD, ABD Irak'tan hava güçlerini çekmezse elinde tuttuğu diğer gazeteci Steven Sotloff’u da öldüreceğini açıkladı.

IŞİD, ABD’li gazeteci James Foley’i başını keserek öldürdü. Foley Kasım 2012’den biri rehin tutuluyordu. IŞİD, ABD Irak'tan hava güçlerini çekmezse elinde tuttuğu diğer gazeteci Steven Sotloff’u da öldüreceğini açıkladı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD/İslam Devleti), ABD’li gazeteci James Wright Foley’i başını keserek öldürdüğü bir video yayınladı.

ABD’nin New Hampshire eyaletinden olan 40 yaşındaki gazeteci Foley, Kasım 2012’de Suriye İdlib’de bir internet kafeden kalkıp yola çıktığında aracı durdurularak kaçırılmıştı, 635 gündür rehin tutuluyordu.

Fransa Haber Ajansı (AFP) ile GlobalPost’a bağımsız çalışan Foley beş yıldır Ortadoğu’da insan hakları ihlallerinin de arasında olduğu haberler yapıyordu.

Yaptığı haberlerle ilgili konuştuğu BBC’ye, “çatışmada yaşanan dramı ve anlatılmamış hikayeleri anlatmaya çalışıyorum” demişti.

Foley 2011’de de Libya’da Muammer Kaddafi güçlerince kaçırılmış, serbest bırakılmıştı. ABD ordusuyla Afganistan’a giderek burada da haber yapmıştı.

Bir gazeteci hala rehin

Foley’in öldürüldüğü videoda konuşan, İngiliz aksanlı IŞİD’li, ellerindeki bir gazeteci daha olduğunu, ABD Irak’a operasyonlarını durdurmazsa onu da öldüreceklerini açıkladı.

Beş dakikalık videonın başlığı “Amerika’ya bir mesaj.” Videonun nerede çekildiği tespit edilemedi, Suriye olduğu düşünülüyor.

IŞİD’li “bunu, ABD’nin Irak’a hava saldırılarına karşı cevap olarak yaptıklarını” söylüyor.

Videoda IŞİD’in elinde rehin tutulan TIME muhabiri Steven Sotloff da görünüyor. IŞİD militanı hava saldırıları durmazsa onu da öldüreceğini söyledi.

Son sözü ailesine

Foley’in videodaki son sözleri “Keşke ailem için daha fazla vaktim olsaydı ama o gemi kalktı” oluyor.

Annesi Diane Foley Facebook’a oğlunun ölümünün ardından şunları yazdı:

“Oğlum Jim’le daha fazla gurur duyamazdım. Suriye halkının acılarını dünyaya anlatmaya çalışırken hayatını verdi.”

The Atlantic’ten David Rohde, “Suriye’de, modern gazetecilikteki en büyük kaçırma dalgası yaşanıyor. 2000’lerde Irak’ta ya da Lübnan’da olduğundan daha fazla gazeteci kaçırıldı” diye yazdı.

Suriye iç savaşında şimdiye dek 170 binden fazla insan öldürüldü, 9 milyon insan yerinden edildi.

Kategoriler

Güncel Dünya