İçişleri'nin Uludere raporu tamamlandı

İçişleri Bakanlığı müfettişleri Uludere raporunu tamamlayarak bakanlığa sundular. Müfettişler, Genelkurmay'ın özel iznini aldıktan sonra inceledikleri Heron görüntülerinin ardından bazı askeri görevliler hakkında soruşturma izni istedi. Rapor sonucunda Heron görüntülerinin 7 farklı merkezden izlendiği ortaya çıktı.

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde sınırın Irak tarafına düzenlenen ve 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan hava operasyonuyla ilgili idari soruşturma yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, inceleme ve araştırma raporlarına tamamladı. Daha önce Heron görüntülerini Genelkurmay Başkanı'nın özel izniyle izleyen müfettişler, bazı askeri görevliler hakkında soruşturma izni istedi. 

Şırnak'ın Uludere İlçesi sınır kesiminin Irak topraklarında yer alan Kuraniş Mevkii'nde 28 Aralık 2011 gecesi PKK'lı sanılarak düzenlendiği iddia edilen hava operasyonu sonucu yaşamını yitiren 34 köylü için biri Jandarma Genel Komutanlığı'ndan müfettiş albay olmak üzere 3 müfettiş yaptığı inceleme ve araştırma raporlarını tamamlayıp İçişleri Bakanlığı'na sundu. 

Soruşturma izni istendi

Şırnak'ta 12 gün kalan, 60'a yakın kişinin ifadesini alan ve yetkileri olmamasına rağmen Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Özel'in özel izni ile Heron görüntülerini de uzmanlar eşliğinde izleyen müfettişler, İçişleri Bakanlığı'na sundukları raporlarında bazı görevliler hakkında soruşturma izni istedi. Hakkında soruşturma izni istenen kişilerle ilgili karar bakanlık tarafından verilecek. 

Savcılık raporları isteyecek
Olayla ilgili adli soruşturmayı yürüten Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, soruşturma kapsamında hem Mülkiye Müfettişleri'nin hazırladığı raporu hem de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun raporunu isteyeceği öğrenildi.

Daha önce Genelkurmay Başkanlığı'ndan istedikleri Heron görüntülerini alan savcılığın bu görüntüleri uzman bilirkişiler eşliğinde izleyeceği ve konuyla ilgili uzmanlardan rapor alacakları belirtildi. 

Heron görüntüleri 7 merkezden izleniyor
İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapor doğrultusunda 'Heron' olarak bilinen insansız hava araçlarının çektiği görüntülerin sadece Ankara ve Malatya'dan değil, toplam 7 bölgeden izlendiği ortaya çıktı. 

Heron görüntülerinin sırasıyla Şırnak'ın Şenoba İlçesi 22'inci Jandarma Tugay Komutanlığı, Şırnak merkez 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı, Batman, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Diyarbakır 7'inci Kolordu Komutanlığı, Malatya 2'inci Ordu Komutanlığı ve AnkaraGenelkurmay Başkanlığı'ndan izlenebildiği belirtildi.(vE)

(dha)