Sahakyan Hamahaygagan’da, Hamahaygagan Karabağ’da

Seneye düzenlenecek Ermeni Olimpiyatları'na (Hamahaygagan) katılacakların sayısı artıyor. Daha önce tartışmalara konu olan Sasun Takımı’nın katılımının ardından, ‘İstanbul Samatya’ ismiyle Sahakyan Okulu’ndan Yetişenler Derneği de olimpiyatlara katılma kararı aldı.

BERNAR TERZİYAN
bernarterziyan@gmail.com

Önümüzdeki yıl Ermenistan’da düzenlenecek olan Ermeni Olimpiyatları (Hamahaygagan) için hazırlıklar devam ediyor. Dört yılda bir düzenlenen Hamahaygagan Oyunları’na İstanbul’dan bu kez, geçen yıllara kıyasla çok daha kalabalık bir grubun gitmesi planlanıyor. Daha önce tartışmalara konu olan Sasun Takımı’nın katılımının ardından, ‘İstanbul Samatya’ adıyla bir takım daha oluşturuldu. Sahakyan Okulu’ndan Yetişenler Derneği, geçen hafta verdiği kararla, “2015’teki oyunlarda biz de varız” dedi.

Bu isteklerini İstanbul Komitesi Başkanı Ğazaros Unan’a bildiren tertip heyeti, Hamahaygagan’a gitmelerinin önünde hiçbir engel olmadığı cevabını alınca, çalışmalarına başladı. İstanbul Samatya, basketbol, futbol, futsal ve tenis branşlarında takımlar oluşturacak. Amaçlarının gençlere toplum bilincini aşılamak olduğunu vurgulayan Dernek Başkanı Herman Bıçakçı, takımın Hamahaygagan’a katılma kararını açıklamasının ardından, semtte Ermenistan’a gidecek olma heyecanının gözlendiğini dile getirdi. Samatya’yla birlikte, oyunlara İstanbul’dan katılacak olan takımların sayısı üçe çıkarken, takımlar şimdiden oyuncu arayışlarına başladı. Konuyla ilgili bir diğer önemli gelişme de, oyunların Yerevan yerine Gümrü ve Karabağ’da yapılmasına karar verilmesi.

Takım altyapıdan

Kadroda 15-17 yaş grubunda en az 10 genç sporcu olduğunu söyleyen Herman Bıçakçı, Hamahaygan’a katılımlarının İstanbul’dan gidecek olan diğer takılar açısından bir olumsuzluk oluşturmayacağını vurguladı: “Her adımı geleceği düşünerek atmaya çalışıyoruz ama iyi niyetli eleştirileri dikkate alır, üzerine fikir yürütürüz. Katılımımız İstanbul veya Sason takımını olumsuz etkilemeyecektir. Her iki değerli katılımcının da, yeterli sayıda sporcuya sahip olduğunu biliyoruz. Futbol takımımızın %95’i kendi altyapımızdan, okulumuzun bahçesinden yetişiyor. Önce junior, sonra B takımı, son olarak da A takımımızla müsabakalara çıkmış gençler bunlar. Basketbol takımımızda ise Rupen Semerciyan Turnuvası’nda Sahakyan forması giyen oyuncular çoğunlukta.”

Sporcular Ermenistan’ın misafiri

2015’teki oyunlara katılacak olan takımlardaki sporcular Ermenistan Cumhuriyeti’nin konuğu olacak. Ekiplerin konaklama masraflarını Ermenistan Diaspora Bakanlığı’nın karşılaması bekleniyor. Konu hakkında görüştüğümüz İstanbul Komitesi Başkanı Ğazaros Unan, “Ermenistan’daki yetkililer, takımların konaklama masraflarını karşılayabileceklerini belirttiler. Durumun organizasyona bir-iki ay kala kesinleşeceğini düşünüyorum” dedi.

Futbol ve voleybol Karabağ’da

2015 yılının Ağustos ayında başlayacak olan Hamhaygagan Oyunları’nda, bugüne kadar tüm branşlardaki müsabakalar Yerevan’da yapılmıştı. Hamahaygagan Dünya Komitesi, yeni bir kararla, önümüzdeki yıl futbol ve voleybol müsabakalarının Gümrü ve Karabağ’da oynanacağını ilan etti.

Kategoriler

Toplum Spor