Sarkozy Arsen Çakaryan'a şeref madalyası verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ermeni toplumu temsilcilerini Elysee Sarayı'nda kabul etti. Sarkozy, Manuşyan Grubu'nun hayatta kalan tek üyesi, 95 yaşındaki Arsen Çakaryan'a şeref madalyasını takdim etti. Soykırımı reddi suç sayan yasanın iptali üzerine konuşan Sarkozy, Ermeni toplumunun reddi suç sayan bir 'yasayla korunma hakkına sahip olmalı' dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkedeki Ermeni toplumu temsilcilerini Elyse Sarayı'nda kabul etti.

Kabul sırasında, Fransa'daki Nazilere karşı komünist direniş grubunun hayattaki son üyesi olan 95 yaşındaki Arsen Çakaryan'a şeref madalyası (Légion d'honneur) takan Sarkozy, Anayasa Konseyi'nin Ermeni Soykırımı'nı reddin suç sayılmasını öngören yasayı iptal kararına rağmen vazgeçmeyeceğini belirterek, ''Diğerleri gibi Ermeni toplumu da reddin suç sayılmasını öngören bir yasayla korunma hakkına sahip olmalı'' dedi.

Hükümetten yeni bir metin hazırlamasını istediğini vurgulayan Sarkozy, bu konudaki kararlılığını dile getirdi.

Arsen Çakaryan da Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye, ''Ermeni davası''na inancı ve konuda yaptıklarından dolayı teşekkür etti.

Yasanın iptalinin ardından Sarkozy, ülkedeki Ermeni toplumu temsilcileriyle konuyla ilgili görüşeceğini açıklamıştı.

Sarkozy, yeni bir yasa hazırlanması yolunda hükümete talimat vermesine rağmen cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle parlamentonun dünden itibaren tatile girmesi dolayısıyla bu talep hükümet tarafından yerine getirilememişti.

 

Kategoriler

Güncel Dünya