MEB tavsiyeli nefret kitabına CHP'den soru önergesi

Sezgin Tanrıkulu, Kartal ilçesindeki liselere MEB tavsiyesiyle ücretsiz dağıtılan kitapta, bazı gazeteci ve yazarlar ile Ermenilerin ırkçı ifadelerle hedef gösterilmesine ilişkin bir soru önergesi verdi. Tanrıkulu, 'kitabın dağıtılmasının İçişleri Bakanı'nın Hocalı katliamını protesto gösterisindeki konuşmasıyla doğrudan veya dolaylı bir ilgisi var mıdır' şeklinde bir soru da yöneltti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul'da lise öğrencilerine ücretsiz dağıtılan bir kitapta bazı gazeteci ve yazarların hedef gösterildiği iddiaları üzerine, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e, 'Irkçı, hedef gösterici ifadelerin bulunduğu söz konusu kitabın lise öğrencileri tarafından okunmasını doğru buluyor musunuz?' diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Kartal'da lise öğrencilerine ücretsiz dağıtılan bir kitapta bazı gazeteci ve yazarların hedef gösterildiği iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, basında yer alan iddialara göre, İstanbul Kartal'da Milli Eğitim Müdürlüğü'nün liselerde ücretsiz dağıttığı bir kitapta bazı gazeteci ve yazarların hedef gösterildiği belirtti. Soykırımı inkar yasası nedeniyle eleştiri konusu olan Fransa yönetiminin yasaklayıcı zihniyetinin, Türkiye'de tersi yönde ama aynı mantıkla işletilmek istendiğini ifade eden Tanrıkulu, 'Yunus Zeyrek imzasıyla yayınlanan 'Bu Dosyayı Kaldırıyorum' isimli kitap, Kartal ilçesindeki liselerde ücretsiz olarak dağıtıldı. Kitapta Ece Temelkuran, Orhan Pamuk, Can Dündar gibi gazeteci ve yazarların açıkça hedef gösterildiği iddia ediliyor' dedi. Tanrıkulu, Bakan Dinçer'e şu soruları yöneltti:

Daha önce hangi kitaplar dağıtıldı

'Yazarları hedef gösteren bir kitabın lise öğrencilerimize okutulmak istenmesinin nedeni nedir?

Nefret söylemini yaymaya yönelik olduğu anlaşılan bu kitabın Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dağıtıldığı doğru mu?

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı il, ilçe müdürlüklerinde daha önce ücretsiz olarak hangi kitaplar dağıtılmıştır?

Milli Eğitim Bakanlığı, çocuklarımızın zihnini yabancı düşmanlığıyla zehirlemeye çalışan ırkçı söylem barındıran çalışmaların öğrencilere ulaştırılmasına mani olmak için herhangi bir tedbir almakta mıdır?

Dağıtım iznini kim verdi

Pek çok gazeteci ve yazarın 'İçimizdeki şeytan', 'Gizli Ermeni', 'Kansız', 'Soysuz', 'Zıpçıktı', 'Besleme kalem takımı' gibi ırkçı ifadelerle hedef gösterildiği söz konusu kitabın liselerde dağıtılmasına kim izin vermiştir?

Kitabı liselerde kim veya kimler dağıtmıştır? Öğrencilere söz konusu kitabın imza karşılığı verildiği iddiası doğru mudur? Öğrencilerden kim, neden imza almıştır? Kaç adet kitap dağıtılmıştır? Kitap bandrollü müdür?

Liselerde hangi kriterlere göre ücretsiz kitap dağıtılmakta

Liselerimizde hangi kriterlere göre ücretsiz kitap dağıtılmaktadır? Her isteyen, okullarımızda kitap dağıtabilmekte midir?

Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında herhangi bir soruşturma yürütülecek mi?

Irkçı, hedef gösterici ifadelerin bulunduğu söz konusu kitabın lise öğrencileri tarafından okunmasını doğru buluyor musunuz?

Çocuklarımızın dünya halklarıyla ilgili pozitif, barışçıl bir perspektif kazanması için herhangi bir çalışma yürütüyor musunuz?'

 İçişleri Bakanı'nın Hocalı Katliamı eylemindeki konuşmasının rolü nedir

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in yazılı yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de, Taksim'deki Hocalı katliamı protestosunu anımsatarak, 'Ne yazık ki hemen ardından Ermeni vatandaşlarımızı ve onların yaşadığı mağduriyetleri eleştiren gazeteci-yazarlarımızı hedef alan yeni bir iddiayla karşı karşıyayız' dedi. Tanrkulu, Bakan Şahin'e de 'Adı geçen kitabın dağıtılmasının, İçişleri Bakanı'nın Hocalı katliamını protesto gösterisindeki konuşmasıyla doğrudan veya dolaylı bir ilgisi var mıdır' diye sordu.

(ANKA)