Futbol borsada değil, arsada güzel

Kadın ve erkeklerin aynı takımda yer aldığı, ırkçılığa, milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, endüstriyel futbola karşı olan bir lig… Geçen sezon 13 takımın bir araya gelerek oluşturduğu Karşı Lig, bu sezon yoluna 16 takım olarak devam edecek.

ECE KARTAL
kartal.ece@hotmail.com

Karşı Lig, Gezi Direnişi’nden sonra oluşan forumların bir araya gelerek oluşturdukları bir lig, bir nevi protest bir lig... Kuzguncuk Bostan Celtics, Veganspor,  Çapultura, Cafer İdman Yurdu’nun da aralarında olduğu tam 13 takım bulunuyor ligde. Takımlar kadın ve erkeklerden oluşuyor. Her takım mutlaka bir kadın oyuncu bulundurmak zorunda, ancak bu yıl, kadınlardan gelen yoğun ilgiden dolayı bu sayı fazlalaşmış. Maçlarda ise hakem yok. Kendi aralarında aldıkları kurala göre kim faul yaptıysa söylüyor ve oyun duruyor. Kuzguncuk Bostan Celtics oyuncularının da söylediği gibi “Biz bir kültür oluşturmaya ve onu yaymaya çalışıyoruz, bir yerden sonra kazanmak çok da önemli değil”.

Amblemi biber

Bu ligin en dikkat çeken özellikleri ise, mücadeleleri ve kadınlarla erkeklerin birlikte oynaması.  Kuzguncuk Bostancı Celtics, Karşı Lig’in en kalabalık ve en çok kadın oyuncu bulunduran takımlarından biri. Onların mücadelesi, Kuzguncuk’taki bostanların bostan olarak kalması ve halka ait olması için. Karşı Lig’den önce mücadelelerini sadece forum şeklinde yürütürken, şimdi kurdukları futbol takımıyla seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Takımın rengi yeşil beyaz, amblemleri ise biber... Verdikleri mücadelelerine devam ederken futbol sevdikleri için ve mücadeleye farklı bir boyut kazandırmak için Karşı Lig’e katılmışlar. Kadınlar ise takımda çoktan yerlerini almış durumda. Elifcan Çelebi ve Songül Ayaz takımda yer alan kadınlardan ikisi. Daha önce futbolla çok ilgisi olmayan o ama sahaya çıktıktan sonra futbola bağlanan ve yapabildiklerine inanan iki kadın... Maç sırasında heyecanla mücadele ettiklerini ve iyi karşılandıklarını, bunun da onları motive ettiğini söylüyorlar.

Geçen sene ilk sezonlarını tamamlayan Karşı Lig, bu yıl 18 Ekim’de yeni sezonuna başlayacak. Gösterilen ilgiden ve aralarına katılan yeni takımlardan oldukça memnunlar. Lige katılmak isteyenler, sosyal medya aracılığıyla kendilerine başvurabilirler. Ancak bir kota koymak zorunda olduklarını da belirtiyorlar. Kuzguncuk Bostan takımından Ali Alper Alemdar ise, “Bu işe gönül verenlerin, bizim kültürümüze uyum sağlayacak, manifestomuzdaki değerleri özümsemiş ya da bu değerleri özümsemek isteyenlerin, kendini yakın gören insanların gelmesini tabii ki isteriz, bir sınırlama getirmeyiz” diyor.

Geçen sezon saha masrafları Kadıköy Belediyesi tarafından karşılanmasına rağmen, aralarında biriktirdikleri parayla sezon bitiminde çocuklar için şenlik düzenleyen Karşı Lig’in bu seneki planı ise, Soma Beyce Köyü’ndeki çocuklara yardım etmek... Orada kendi aralarında kızlı erkekli futbol oynayan çocuklara futbol ekipmanı göndermek,  her takımdan bir kişinin yer aldığı bir heyeti oraya göndermek ve oradaki çocukları İstanbul’a getirmek, konuşulan planlar arasında.

Yeni sezona doğru

Dayanışmanın sadece alanlarda ya da forumlarda değil, sporda da yaşanabileceğini gösteren ve mücadeleyi sahalara taşıyan Karşı Lig, gün geçtikçe daha çok takımla yoluna devam edecek gibi görünüyor. Futbol sevmelerine ve kurdukları ligin ilgi görmesine rağmen, başka spor dallarına da merak duymuyor değiller. Bu yaz düzenledikleri plaj voleybol turnuvası, bunun göstergesi. Ancak voleybol, sadece yazın ilgilendikleri bir spor dalı olarak kalmayacak. 21 Eylül Pazar günü, voleybol oynamak için Kalamış Gençlik Spor Merkezi’nde toplanacaklar. Dışarıdan da katılımın kabul edileceği turnuvadaki maçlar, iki kadın ve iki erkeğin yer alacağı takımlar arası mücadelelere sahne olacak. Karşı Lig takımları, 18 Ekim’de ise yeni sezonlarına hazır. Sosyal medyadan sesini duyurarak büyüyen ve gittikçe ilgi gören Karşı Lig hakemsiz, küfürsüz, cinsiyetsiz ve eğlenceli bir şekilde Kalamış Gençlik Merkezi’nde maçlarına devam edecek.

Kategoriler

Toplum Spor Güncel Yaşam