Tiflis’te Kürtçe Beckett

Dünyaca ünlü İrlandalı tiyatro yazarı Samuel Beckett’in 1958 yılında yazdığı tek kişilik oyunu ‘Krapp’ın Son Bandı’, Uluslararası Tiflis Tiyatro Festivali’nde, tarihte ilk kez Kürtçe olarak sahnelenecek.

BENAN TÜFEKÇİ
elifbenantufekci@gmail.com

TiyArtro ekibinin ‘Teyba Dawi a Krapp’ adıyla sahneleyeceği oyunun yönetmenliğini Emre Erdem, yapımcılığını ve sahne kostüm dizaynını Genco Demirer, koreografisini Gökmen Kasabalı, müziklerini ise Kristopher Fischer yapmış.

Oyun, Kote Marjanişvili Devlet Drama Tiyatrosu’nda, metni Kürtçeye çeviren Hilmi Demirer tarafından sahnelenecek. ‘Krapp’ın Son Bandı’, yaşlı bir adamın, daha önce kaydettiği bantlardan yola çıkarak, kendisine ve geçmişine yabancılaşma sürecini anlatıyor.

Genco Demirer ve Berna Oğuzutku Demirer tarafından kurulan TiyArto, Türkiye’nin ilk çokdilli tiyatrosu olma özelliğine sahip. Aynı oyunu Ermenice olarak sahnelemek ve Zazaca, Hemşince, Ladino, Yidiş, Rumca yeni prodüksiyonlar yapmayı da planladıklarını anlatan Emre Erdem, 2015 Ermenistan High Fest ve 2015 Uluslararası Kosova Festivali’nden de davet aldıklarını belirtiyor. Beckett’ı onun dille kurduğu ilişkiyi bozmadan sahnelemeye özen gösteren grup üyeleri, oyunlarını Harold Pinter’a ve Mehmet Uzun’ a adadıklarını söylüyorlar.

Festivale Türkiye’den ‘Adolf’ adlı oyun da katılıyor. İki sezondur Bo Sahne’de sahnelenen oyunun rejisi Levent Özdilek’e ait. Burak Sergen’in rol aldığı oyun, Hitler’in Berlin sığınağındaki son 12 saatini anlatılıyor. Gürcü yönetmen Bessb Kublaşvili’nin İstanbul’da ‘Adolf’ u izleyip hayran kalması ve ülkesinde oyundan övgüyle söz etmesi üzerine harekete geçen festival yönetimi, ekibi festivale davet etmiş.

Uluslararası Tiflis Tiyatro Festivali, Tiflis Belediye Başkanı Gigi Ugulava’nın girişimiyle, 2009 yılından beri düzenleniyor. Rusya, Kafkasya ve Avrupa’dan ekiplerin katıldığı festivalde bu yıl sahnelenecek oyunlar arasında ‘Romeo ve Juliet’, ‘Dorian Gray’in Portresi’, ‘Hayvan Çiftliği’, ‘Antigone’, ‘Hortlaklar’, ‘Oidipus’ gibi klasikler de yer alıyor.

Kategoriler

Kültür Sanat Tiyatro