Dink davasından beraat etti tecavüzden yakalandı

Dink cinayeti davasında beraat eden Zeynel Abidin Yavuz, 14 yaşında bir kız çocuğuna bıçak tehdidiyle tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Yasin Hayal'in Dink cinayetinde tetikçi olarak hazırladığı ilk aday olan Yavuz, mahkemenin açıkladığı gerekçeli karara göre 'suçtan döndüğü' için beraat ettirilmişti.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada yargılanarak beraat eden 25 yaşındaki Zeynel Abidin Yavuz, Trabzon’da 14 yaşındaki kıza tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alındı.

Yaklaşık iki ay önce bir sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla tanışarak Pelitli Beldesi’ndeki bir eve götürdükleri ilköğretim okulu öğrencisi E.U.’ya, 3 arkadaşı ile bıçak tehdidiyle tecavüz ettiği için aranan Zeynel Abidin Yavuz, jandarmanın takibi sonucu Yomra ilçesinde yakalandı. Yavuz, İl Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. E.U.’ya tecavüz edilmesi olayıyla ilgili olarak Trabzon’da daha önce gözaltına alınan F.T., M.K. ve S.A. çıkartıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Hrant Dink cinayeti davasında da yargılanan Yavuz, beraat ederek serbest kalmıştı.

Tetikçi olarak ilk o seçilmişti

Zeynel Abidin Yavuz, cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal’in, Dink’in öldürülmesi için 2006 yılında Yavuz ile görüştüğü, Erhan Tuncel’in de Yavuz ile görüşerek “Dink’in Türk düşmanı olduğu yönünde propaganda yaptığı” kaydedilmişti.

Şubat ayının sonlarında yayınlanan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararında, davada beraat eden Yavuz için şu ifadeler yer almıştı: “Sanık Erhan’ın, Ogün’ün cinayeti işlemesi sürecinde eylemleri somut olgu ve delillerle kanıtlanamadığından ‘faal nedamet’ (suçtan vazgeçme) durumundan da söz etmek gerekmektedir. Suçtan dönen sanık, döndüğü ana kadar gerçekleştirdiği icra hareketleri suç oluşturuyorsa bu hareketlerden sanık sorumlu tutulur. Cinayetin tetikçisi Zeynel Abidin Yavuz olmadığından sorumluluğundan bahsedilemez. Sanığın cinayetin azmettiricisi suçu noktasında şüphe oluşmuştur. ‘Şüphe sanık lehine yorumlanmalıdır’ ilkesi gereği, sanık hakkında cinayete azmettirmek suçundan delil yetersizliğinden beraat kararı verilmesi gerektiği vicdani kanıya varılmıştır.”

Kategoriler

Güncel Dink Davası