ABD'den Kobane'ye mühimmat desteği

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Kobane'deki Kürt güçlerine hava yoluyla 'silah, askeri mühimmat ve tıbbi yardım ulaştırıldığını' açıkladı.

Açıklamada ayrıca ‘ABD hava kuvvetlerinin Kobane'de IŞİD'e yönelik toplamda 135'ten fazla operasyon gerçekleştirdiği ve bu sayede IŞİD'in şehre yönelik ilerleyişinin yavaşladığı’ ifade edildi.

Metnin devamında şu ifadelere yer verildi:

'(ABD operasyonlarında) yüzlerce IŞİD savaşçısı öldürüldü, IŞİD mühimmatı ve mevzileri yok edildi. Ancak örgütün tehdidi devam ettiğinden Kobani'deki durum hassasiyetini korumaya devam ediyor. Komutanlık bu nedenle, daha önce de belirttiği gibi, Kobani'nin hala düşebileceğini vurgulamaktadır.'

Bir süredir konuşuluyordu

Suriye'nin Türkiye'ye sınır olan Kobani kenti bir aydan uzun süredir IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) tarafından kuşatılmış durumda. Kentte PYD'ye (Demokratik Birlik Partisi) bağlı silahlı güç YPG (Halk Savunma Birlikleri), IŞİD'e karşı savaşıyor.

Hafta içinde ABD'nin, YPG'ye silah desteği vereceği iddiaları gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü yaptığı konuşmada, böyle bir girişimi desteklemeyeceklerini ifade etmişti. (BBC Türkçe)

Kategoriler

Güncel Gündem