Ramgavarlar birleşiyor

Kökleri Anadolu topraklarına dayanan Armenagan-Ramgavar Azadagan Gusagtsutyun (RAG) ile Ermenistan’da 1991’de kurulan Hayastani Ramgavar Azadagan Gusagtsutyun (HRAG) 1 Aralık 2011 tarihinde imzaladıkları ortak bir deklarasyonla birleşme kararı aldıklarını açıkladı.

 

HRANT KASPARYAN
hrantkasparyan@agos.com.tr

Konuya ilişkin olarak parti yönetimlerinden Agos’a yapılan açıklamaya göre, HRAG Yürütme Kurulu Başkanı Edvard Andinyan ve RAG Yürütme Ku-rulu Başkanı Hagop Avedikyan’ın imzaladığı deklarasyonda “Ramgavar Azadagan partililer arasındaki görüş ayrılıklarından kaynaklanan bölünme, Ermeni halkının siyasi yaşamındaki en eski siyasi parti için kabul edilemez bir durumdur. Ramgavar Azadagan ideolojisini günümüze taşıyan Armenagan-RAG ve HRAG yönetimleri, bölünmüşlüğe son vermek ve tek bir siyasi partide bir araya gelmek amacıyla birleşme sürecini başlatmaktadır” dedi. 

Birleşme kararına ilişkin açıklamada bulunan Hagop Avedikyan, partiye başkan olarak kimin belirleneceği konusunda somut bir şey söylemekten kaçındı. Birleşme sürecini yeni başlattıklarını ve henüz kat edilmesi gereken yollar olduğunu dile getiren Avedikyan, Ermenistan’da siyasi partilerin çok olmasından ötürü ülkenin siyasi yapılanmasının çoğu kez bölünmüşlükle eleştirildiğine dikkat çekerek, aldıkları birleşme kararının önemini vurguladı.

Edvard Andinyan ise, oluşturulacak komisyonların çalışmalarını tamamlamasıyla tek bir partide birleşmenin önünde engel kalmayacağını ifade etti. Parti isminde değişikliğe gidilmeyeceğini ve ‘Ramgavar Azadagan’ olarak devam edileceğini kaydeden Andinyan, süreçte partisiyle birleşmek isteyen ve liberal demokrat ideolojiyi savunan diğer siyasi gruplarla da görüşmeler yapacaklarını kaydetti. 

Kategoriler

Güncel Ermenistan