Bingöl suikastında şüphe uyandıran ifade

Bingöl’de, üst düzey iki polisin ölümüne yol açan silahlı saldırı ve ardından düzenlenen operasyonda 4 kişinin öldürülmesiyle ilgili olayda, suikasttan sonra öldürülen ve PKK üyesi oldukları açıklanan kişilerden ele geçirilen silahların polis saldırısında kullanılan silahlar olmadığı iddia ediliyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Ahmet Şık’ın haberine göre, soruşturmanın tek tutuklu şüphelisi olan Ali Kılıçgedik ifadesinde, Bingöl’ün Genç ilçesinde öldürülenlerden üçünün kırsal alana gitmeye çalışan PKK’liler olduklarını ancak suikastla ilgilerinin olmadığını belirterek infaz edildiklerini söyledi.

Bingöl’de 9 Ekim gecesi Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e suikast düzenlenmişti. Saldırıda Ürker ağır, koruması Uğur Atlı ise hafif şekilde yaralanırken Emniyet Müdür Yardımıcısı Atıf Şahin ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu olay yerinde öldü. Olaydan yaklaşık iki saat sonra bir araca dur ihtarında bulunan güvenlik kuvvetlerine ateş açılması sonucu çatışma çıkmış, çatışmada öldürülen Ramazan Özmaskan (22), Emre Ekinci (15) ve Şehabettin Naşa’nın örgütün dağ kadrosundan oldukları, Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde memur olan Ali Bozan (46) ile bir turizm firmasında çalışan Erhan Şenyuva’nın (35) da şehir yapılanması içinde olduğu öne süürülmüştü.

Araçta yapılan aramalarda suikastta kullanıldığı düşünülen silahlar ve mühimmat bulunduğu belirtiliyordu. Suikasta katıldığı ve ardından operasyonda öldürüldüğü açıklanan Erhan Şenyuva’nın kendisi ise ortada yok.

Operasyondan sonra araçta bulunan cep telefonlarının görüşme trafiğini inceleyen polis Ali Kılıçgedik’in ismini tespit etti. Telefonunun Diyarbakır’dan sinyal verdiği tespit edilen Kılıçgedik, arandığını öğrenince kendi isteğiyle polise teslim oldu.

Suikast soruşturmasının tek tutuklu şüphelisi olan Ali Kılıçgedik’in ifadeleri polislere yönelik saldırıyla, PKK’lilere yönelik operasyon arasında bir bağ olmadığı kuşkusunu ortaya çıkardı.

İfadesinde olay günü sabah 09.00’da Ali Bozan’ın araması üzerine görüştüklerini belirten Kılıçgedik, Yayladere’de bulunan ve Lice kırsalına gidecek 3 kişinin götürülmesi talimatı verildiğini anlattı. Kılıçgedik, “Yayladere kırsalına vardığımda orda daha önceden hiç görmediğim iki örgüt mensubu vardı. Bu kişiler bana ‘Birazdan 3 tane Suriyeli sivil şahıs gelecek, bunlar bizim işimize yaramıyor, sen bunları Bingöl üzerinden Amed’de bulunan Şehit Evindar mevkiine götüreceksin’ dediler. Ben kabul etmeyince Ali Bozan’ı aramamı söylediler. O da benden daha önce partiden tanımış olduğum Erhan Şenyuva’nın numarasını istedi. Ve ‘Geliyorum’ diyerek telefonu kapattı. 2-2,5 saat sonra Ali Bozan ve Erhan Şenyuva geldiler. Ali Bozan bana ‘Bu Suriyelileri Diyarbakır’a götüreceğiz, sen de bana eşlik edeceksin’ dedi.

Erhan Şenyuva da Suriyelileri götürmek istemiyordu. Daha sonra ben önde tek başıma kendi aracım ile diğer araç ise Ali Bozan, Erhan Şenyuva ve Suriyeli siviller olmak üzere hareket ettik” dedi.

Kılıçgedik kendisinin yolun temiz olup olmadığını kontrol etmek için bir başka araçla önden giderek ve grupla haberleştiğini söyledi. Yola çıktıktan sonra Kervansaray bölgesindeki bir tesiste yemek için mola verdiğini ve tesiste Kayseri’de yakalanan aracın sahibi Hasan Poyraz ile karşılaştığını belirten Kılıçgedik şunları söyledi: “İki dakikalık sohbetten sonra oradan ayrıldım. Diğer araçtakilere şu anda bir sıkıntı olmadığını söyledim. Kervansaray’dan ayrıldığımda saat 21.00’i geçiyordu. Havaalanı yolu üzerinden Genç girişine geldiğimde askeri araçları yolun kenarında gördüm. Beni ve herhangi bir aracı durdurmadılar. Genç’e girerken Erhan Şenyuva’yı arayarak yolda askeri araçların bulunduğunu, çevirme yapmadıklarını söyledim. Erhan bana nerede olduğunu söylemedi. Biraz süre geçtikten sonra Genç merkeze gittim ve oradan Erhan’ı aradım, telefonu açan olmadı. Daha sonra mesaj attım. Cevap gelmeyince tekrar Bingöl’e doğru döndüm. 1-2 defa geri gidip geldikten sonra Murat Köprüsü’nün bulunduğu Genç girişinde geldiğimde yoğun bir şekilde askeri araç olduğunu görünce Bingöl’e doğru gitmek istedim ancak askerler beni durdurarak geri dönmemi söylediler ve oradan dönüp Diyarbakır yönüne hareket ettim.”

Diyarbakır’a giderken yakınlarından birinin kendisini arayarak Bingöl merkezde silahlı saldırı olduğunu söylemesi üzerine olaydan haberdar olduğunu anlatan Kılıçgedik, “Olayın bizimle ilgisi yok. Polisleri şehit edenler kesinlikle bizimle bağlantılı değillerdir” dedi.

Cevap bekleyen sorular

Ahmet Şık, haberinde yanıt bekleyen soruları şöyle aktarıyor :

- Bingöl suikastı 21.15 sıralarında. Genç’teki operasyon ise saldırıdan yaklaşık 2 saat sonra gerçekleşti. Bingöl merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bulunan Genç’e gitmek 2 saat mi sürdü?

- Emniyet müdürüne silahlı saldırı düzenleyen örgüt üyeleri başka bir yere kaçmak yerine neden, yakalanmaları kesin olan ve sadece bir köprüden giriş yapılabilen Genç’e gitti?

- Ali Kılıçgedik’ ifadelerinde, öldürülen PKK’lilerin Bingöl merkezine hiç girmediklerini söylüyor. Aksini kanıtlayacak bir güvenlik kamerası görüntüsü var mı?

- Ali Kılıçgedik ile PKK’lilerin bulunduğu araçta olan Erhan Şenyuva ve Ali Bozan’la yaptığı telefon görüşmelerinin HTS kayıtlarından polislere yapılan saldırının bulunduğu bölgede olup olmadıkları tespit edildi mi?

- Öldüğü açıklanan ancak cenazesi ortada olmayan, operasyon yapılan araçta kimliği bulunan Erhan Şenyuva nerede? İlk açıklamada neden öldüğü söylendi?

- Operasyonda ele geçirilen silahların yapılan balistik incelemesinde, polislere yönelik saldırıda kullanılmadığının tespit edildiği iddiası doğru mu?

Kategoriler

Güncel Gündem