Ateşyan 'ana gibi' anayasa istedi

Türkiye Ermeni Patrikliği Genel Vekili Başpiskopos Ateşyan, yeni anayasadan beklentilerini anlattı. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde sivil toplum örgütlerinin görüşünü almak üzere oluşturulan alt komisyona yeni anayasa konusundaki görüşlerini sunan Ateşyan, yeni inşa edilecek anayasanın 'ana gibi sıcak, kucaklayıcı, merhametli, vicdanlı, evlatları arasında ayrımcılık yapmayan ve aynı mesafede kalan' bir anayasa olması gerektiğini söyledi.

Türkiye Ermeni Patrikliği Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde sivil toplum örgütlerinin görüşünü almak üzere oluşturulan alt komisyona yeni anayasa konusundaki görüşlerini sundu.

Toplantı başlangıcında kısa açıklama yapan Ateşyan, yeni anayasa ile ilgili önerilerini hem yazılı hem de sözlü olarak Komisyona vereceklerini ifade etti. Ateşyan, ''Anayasaya bir faydamız dokunursa bu bizi ancak mutlu eder. Bizlerin burada bulunması, Cumhuriyet döneminde bir ilktir, bunun için müteşekkiriz'' diye konuştu.

Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ateşyan, anayasanın baştan inşa edildiğini belirterek, bu süreçte her vatandaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Hem bireysel hem de Ermeni toplumu alarak görevlerini yerine getirmek, öneri ve isteklerini sunmak üzere Mecliste olduklarını ifade eden Ateşyan, şöyle konuştu:

''Beklentimiz; anayasanın gerçekten ana gibi olmasıdır. Ana gibi sıcak, kucaklayıcı, merhametli, vicdanlı, evlatları arasında ayrımcılık yapmayan, aynı mesafede kalan bir ana görmek istiyoruz. Anayasanın bu amaca hizmet etmesi lazım. İnanıyoruz ki anayasa bu amaca hizmet edecektir. Bizim sunduğumuz talepler tüm toplumları ilgilendiriyor ve yüzde 95'i aynıdır. Ufak değişikliklerle sadece azınlık olarak bizleri ilgilendiren sorunları masaya yatırdık. Bundan sonrası Komisyona ve üst komisyona kalmış, bu çalışmayı yürütmek ve anayasayı hazırlamak. Onlara başarılar diliyorum.''

Anayasadaki vatandaşlık tanımı konusundaki taleplerinin sorulması üzerine Ateşyan, ''Birçoklarının da arzuladığı gibi Türkiye Cumhuriyeti kimliğine, TC numarasına sahip olan herkes, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bu kadar basit. Etnik kökeni araştırmadan, vurgulamadan...'' dedi.

Ateşyan, ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı denilmesini mi talep ediyorsunuz?'' sorusuna, ''Evet. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız'' karşılığını verdi.

AA