Der Zor'da kiliseyle birlikte soykırım belgeleri de yok oldu

Gazeteci Robert Fisk, Suriye’nin Der-Zor kentinde, soykırım kurbanlarını anmak için kurulan ve geçen eylül ayında El Nusra örgütü tarafından yıkılan kiliseyi yazdı. Independent Gazetesi’nde çıkan makalede Fisk, yıkılan kiliseyle birlikte, yüzlerce soykırım kurbanının kemiklerinin ve 1841 yılına uzanan büyük bir arşivin de yok olduğunu vurguluyor.

Gazeteci Fisk’e konuşan kilisenin rahibi Antranik Ayvaziyan, çetelerin kendilerini Suriye’deki yasal otorite tanımaları halinde kilise arşivlerine zarar verilmeyeceğini söylediklerini ancak bunun reddedilmesi üzerine tüm arşiv belgeleri ile kilise mallarının yok edildiğini belirtti.

1841 yılına uzanan kilise arşivinde, soykırıma dair önemli belgeler de bulunuyordu.

100 yıl önce rahip öldürülmüştü 

Ayvazian, kilisenin rahibi Petrus Tezibaşıyan’ın 1915’te Osmanlılar tarafından öldürülerek cesedinin Fırat suyuna atıldığını hatırlattı. 100 sene sonra kilisenin bu kez dinci çeteler tarafından yıkıldığını ifade eden Ayvaziyan, soykırımın en önemli tarihsel simgelerinden birinin yıkıldığını anlattı.

Fisk, bu kilisenin 1915 Ermeni Soykırımı’nda ölen Ermeniler’e ithaf edilerek yapıldığını hatırlatıyor ve bu yüzden bu olayın Suriyeli Hıristiyanlar arasında büyük bir öfkeye neden olacağını söylüyor;  “Bu kutsal şeylere yapılan saygısızlık eylemi, dünyanın bir ucundan bir ucuna yayılmış Ermeniler arasında çok büyük acıya neden olacak. (...) Bu sefer suçlu, Nusra Cephesi isyancıları gibi görünüyor. Ancak birçok Suriyeli, grubun Türkiye’den silah aldığına inanıyor.” (GK)