Sivas davası zaman aşımından düştü!

Madımak Oteli'nde 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin dava 19 sene sonra zaman aşımından düştü. Ankara 11. Ağır ceza mahkemesi Sivas’ta yaşananları ‘insanlık suçu’ olarak değerlendirmedi ve dava zaman aşımından düştü.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması, ikisi eylemci, biri otel çalışanı 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin dava zaman aşımından düştü! Hakim Dündar Örsdemir, kararında ''İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz ancak bu suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için davanın düşmesine karar verildi'' dedi.

Madımak'ta yaşamanı yitiren şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı “Yarın (bugün) olumlu bir karar çıkması sürpriz olur” sözleriyle çok da umutlu olmadıklarına işaret etmişti.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ana davadan dosyası ayrılan 6 firari sanığın yargılanmasına bugün görüldü. Mahkeme, savcının geçen duruşmada istediği 15 yıllık zaman aşımdan düşme talebini bugün görüştü. Mahkeme, Sivas’ta yaşananları “insanlık suçu” olarak nitelendirmeyerek, dava zamanaşımından düştü. Böylece, 19 yıllık dosya tamamen kapandı. 

Etiketler

Sivas 1993