MEB’den bir garip Karabağ hassasiyeti

Milli Eğitim Bakanlığı, dünyanın çeşitli ülkelerinden Ermenileri Ermenistan’da bir araya geiten ve 2015’te düzenlenecek olan Hamaygagan Oyunları (Pan Armenian Games) ile ilgili gizli bir genelge yayımladı. Genelgede, oyunlara katılımın önünde bir engel olmadığı belirtilirken, Karabağ’da yapılacak müsabakalara Türkiye’den gidecek takımların katılmaması isteniyor.

UYGAR GÜLTEKİN

MİRAN MANUKYAN

Milli Eğitim Bakanlığı, Hamaygayan Oyunları ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’na görüş sordu. Dışişleri Bakanlığı, yanıtında, Azerbaycan’ın oyunların Karabağ’da düzenlenecek kısmıyla ilgili hassasiyetine vurgu yaptı. Genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan’da düzenlenen kültürel faaliyetler ile spor müsabakalarına katılım önünde herhangi bir engel olmamakla birlikte müsabakaların bir kısmının Azerbaycan’ın hassas olduğu Yukarı Karabağ bölgesinde düzenlendiği ve Yukarı Karabağ’daki illegal yönetimle ülkemiz arasında bir temas bulunmadığı bildirilmektedir. Bu sebeple Ermenistan’da düzenlenen etkinliklere ülkemizden bir katılım sağlanmaması beklenmektedir. Bu itibarla Azerbaycan’la ilişkilerimizin düzeyi ile Yukarı Karabağ’a ilişkin politikamız ışığında ‘Ermeni Olimpiyatları’ için Ermenistan’a gidecek takımlarımızın Yukarı Karabağ’da yapılacak olan müsabakalara katılım sağlamamasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.”

İstanbul takımları Karabağ’a gitmiyor

Dört yılda bir, dünyanın birçok ülkesinden Ermeni sporcuların katılımıyla düzenlenen oyunlara Türkiye’den şimdiye kadar resmi olarak katılan bir takım olmadı. Ermeni sporcular, organizasyona, kendi kurdukları amatör takımlarla katılıyor.

Karabağ konusunda, İstanbul’dan gidecek olan takımlar da temkinli. Takımlar, Karabağ’da yapılacak olan müsabakalara katılmayacaklarını açıkladı. Samatya İstanbul takımından Sevan Selviler, “Oyunların Karabağ’da yapılacağı açıklandığında bu tartışma başlamıştı. Biz de diğer takımlar gibi Karabağ’a gitmeyeceğiz. Ermenistan’daki yetkililere de bunu ilettik” dedi.

“Yerevan’a gidip şenliğimizi yapacağız”
Efrim Bağ (Hamhaygagan Sasun Takımı Tertip Heyeti Başkanı)

“En son bir ay önce, Ermenistan Spor Bakanlığı yetkilileriyle bir görüşme yaptık. Oyunlara katılacağız. Ama Karabağ’da yapılacak oyunlara katılmamız bizim için sorun olabilir. Yetkililer talebimizi olumlu karşıladı ve teklifimizi kabul etti. İstanbul’dan gidecek olan gruplar, Karabağ’da yapılacak olan futsal ve voleybol karşılaşmalarına katılmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeden hiçbir anlam çıkaramadım. Spor, kaynaşma, kardeşlik ve birlikteliğin öne çıkması gereken bir mecra. Takımımızla, önceki oyunlarda olduğu gibi, yine Yerevan’a gideceğiz ve orada sporumuzu, şenliğimizi yapacağız.

“Bakanlığın kısıtlamasına anlam veremiyorum”
Ğazaros Unan (İstanbul Takımı Tertip Heyeti Başkanı):

“Hamahaygagan Oyunları’nda bu yıl ilk olarak bir karar alınmış, futsal ve voleybol müsabakalarının Karabağ’da yapılacağı açıklanmıştı. Karabağ’daki karşılaşmalara katılmayacağımızı biz daha önce bildirmiştik. Ermenistan’daki yetkililer talebimizi kabul etti. İstanbul temsilcileri için o müsabakaların farklı şehirlerde yapılması için alternatifler sunuldu. Bakanlığın böyle bir genelgeyle kısıtlama getirmesine anlam veremiyorum.”

Kategoriler

Toplum Spor Güncel Diaspora