İsrail ve Filistin arasında ateşkes sağlandı

Mısır, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli örgütler ile İsrail arasında ateşkes sağladığını açıkladı. Bu sabah yerel saatle 01.00'de (TSİ 01.00) yürürlüğe girdiği belirtilen ateşkes anlaşmasına göre iki taraf arasındaki suikast ve çatışmalar da karşılıklı olarak sonlandırılacak. İsrail hükümeti ve İslami Cihad, Mısır'ın takipçisi olacağı ateşkesi teyit etti.

 

Mısır, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli örgütler ile İsrail arasında ateşkes sağladığını açıkladı.

Mısır'ın Gazze'de ateşkes sağlamaya yönelik girişiminde yer alan Mısır istihbaratından bir yetkili, iki taraf arasında suikastların da durdurulması dahil tüm çatışmaların sona erdirilmesi yönünde tam ve karşılıklı bir anlaşma sağlandığını belirterek, bu anlaşmanın bu sabah yerel saatle 01.00'de (TSİ 01.00) yürürlüğe girdiğini belirtti.

Mısırlı yetkili, Gazze Şeridi'nde askeri operasyonların durdurulması ve Filistin'in kan gölü haline gelmesine engel olunması için Kahire'nin iki tarafla da yoğun temas yürüttüğünü söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Mısırlı yetkili, ülkesinin bu anlaşmanın takipçisi olacağını belirtti.

İsrail hükümeti ve İslami Cihad, Gazze'de ateşkese varıldığını teyit etti.

Mısır istihbaratıyla son günler içinde temaslarda bulunan Gazze'deki yönetimin başında yer alan Hamas da açıklama yapmadı. İslami Cihad gün içinde ateşkes çağrılarını reddetmişti.

Ateşkes doğrulandı

İsrail'in pasif savunmadan sorumlu Bakanı Matan Vilnai, devlet radyosuna yaptığı açıklamada, bir ateşkes anlaşmasına varıldığını ve sahada ne olup bittiğini izlediklerini söyledi.

Ateşkesle ilgili ayrıntı vermeyen Vilnai, bölgede durumun sakinleşme eğiliminde olduğunu ve çatışma halinin geride kaldığını belirtti.

İslami Cihad sözcüsü Davud Şebab Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarına ve suikastlerine son vererek ateşkesi uygulamayı kabul ederse, kendilerinin de buna uyacağını söyledi.
 

25 Filistinli ölmüştü

Ancak Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail ordusundan yapılan açıklamada, ateşkesin ardından Gazze'den İsrail'in güneyine üç roket atıldığı belirtildi. Roketlerin can kaybına yol açmadığını bildiren İsrail ordusu, ateşkesin ardından Gazze'ye hava saldırısı düzenlenmediğini açıkladı.

İsrail'in geçtiğimiz Cuma gününde bu yana gerçekleştirdiği hava saldırılarında en az 25 Filistinli öldü.

İsrail ise Filistinlilerin roket saldırılarında 35 kişinin yaralandığını duyurdu.

(farklıhaber8)