Bozdağ: 'Karabağ, Türkiye'nin de sorunudur '

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarj Sarkisyan'ın Yukarı Karabağ ile yaptığı açıklamalara değinerek, 'Yukarı Karabağ, Müslüman Türk Azeri toprağıdır' dedi. Bozdağ, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesinin Dağlık Karabağ'daki 'haksız, hukuksuz ve keyfi' işgal durumunun bitmesine bağlı olduğunu söyledi.

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bakü'de Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarj Sarkisyan'ın Yukarı Karabağ ile ilgili yaptığı açıklamalara değinerek, ''Yukarı Karabağ, Müslüman Türk Azeri toprağıdır'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve beraberindeki heyet, Azerbaycan temasları kapsamında ilk olarak Fahri Hıyaban'da bulunan Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in anıt mezarını ziyaret etti.

Anıt mezar ziyaretinden sonra Azerbaycan basınına açıklamada bulunan Bozdağ, ziyareti kapsamında Türkiye ve Azerbaycan arasında bir dizi resmi temaslarda bulunacağını, Başbakan Artur Resizade ve Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov ile görüşmelerde bulunacağını ifade ederek, ''Ayrıca burada etkinliğe de katılacağız. Bu çerçevede, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini konuşmak, atılması gereken adımlar, yapılması gereken konularla ilgili karşılıklı görüş alışverişi imkanını bulacağız'' dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın ''Yukarı Karabağ hiç bir zaman Azerbaycan'a verilmeyecek'' sözü ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Bozdağ, Yukarı Karabağ konusunun Türkiye'nin yakından takip ettiği bir konu olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Sayın Başbakanımız da ifade ettiler, biz de her defasında ifade ediyoruz: Bu sorun, bizim de sorunumuzdur. Türkiye'nin de sorunudur. Dağlık Karabağ Müslüman Türk Azeri toprağıdır ve orası haksız, hukuksuz, keyfi bir şekilde işgal altındadır. Bu işgalin sona ermesi, sorunların çözülmesi bizim temel dileğimizdir ve bu konuda Türkiye olarak her türlü desteği veriyoruz ve bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Türkiye-Ermenistan ilişkileri, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi de bu haksızlığın, bu işgalin sona ermesine bağlıdır. Biz bunu açık açık ifade ettik. Ermenistan Dağlık (Yukarı) Karabağ'dan çekilmedikçe oradaki Azerbaycan'ın hakları hukukları teminat altına alınmadıkça, Türkiye-Ermenistan ilişkileri normalleşmeyecektir, kapılar açılmayacaktır. Türkiye'nin aldığı tedbirler uygulanmaya devam edecektir. Biz bu sürecin kısa sürmesini barışçıl yollardan çözüme kavuşturulmasını diliyoruz. Bu noktada çabamız devam edecektir.''

(İHA)