Türkiye ve Ermenistan turizmle yakınlaşıyor

Ekonomistler Platformu, turizm sektörünün gelişimine yönelik iki proje yürütüyor. Ekonomistler Platformu üyelerinden vergi danışmanı Arek Ferahyan’dan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki turizm faaliyetlerini yakından ilgilendiren bu çalışmalar hakkında bilgi aldık.

Projelerden ilkinin Yunanistan, Gürcistan ve Ermenistan’dan kurumların ortak katkısıyla yürütüldüğünü belirten Ferahyan, Avrupa Birliği ve T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen projeye ‘Karadeniz İpekyolu Koridoru’ adının verildiğini söyledi. Proje kapsamında, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nin ve diğer ülkelerdeki, belirlenen bölgelerin etkin bir şekilde tanıtılmasına, ziyaretçilerin turizm alanlarına ve buradaki işletmelere erişiminin kolaylaştırılmasına yönelik mobil uygulamalar hazırlandı. 21 Kasım’da, İstanbul Taksim Metro İstasyonu Konferans ve Sergi Salonu’nda bir açılış programı düzenlenecek. AB Bakanı Volkan Bozkır’ın katılmasının beklendiği açılış etkinliğinin ardından, proje, 11.30’dan itibaren halka tanıtılacak. Lansman çerçevesinde bir de fotoğraf sergisi açılacak. İstanbul Taksim Metro İstasyonu Konferans ve Sergi Salonu’nda yapılacak olan sergi ve tanıtım etkinliği halka açık olacak.

‘Köprüler’ projesi iddialı

Ekonomistler Platformu tarafından yürütülen ikinci proje ise, Ermenistan ile Türkiye arasında turizm sektöründe işbirliğinin geliştirilmesini hedef alan ‘Köprüler’ projesi. İki ülkenin kültürel ve tarihi eserlerinin, ‘politik tartışmalar’ın dışında tutulmasıyla önemli bir işbirliği yaratılabileceğini kaydeden Ferahyan, proje kapsamında Türkiye’den ve Ermenistan’dan seyahat acentelerinin ve tur operatörlerinin bir araya geleceği elektronik ve fiziki platformlar yaratılacağını söyledi. Bu projeye ilişkin sorunların tartışılacağı ve iki ülkeden sınırlı sayıda turizm sektörü temsilcisinin katılacağı ilk grup toplantısı, 22 Kasım’da, Taksim Golden Park Hotel’de yapılacak.