‘Savcıların görevi makale yazmak değil’

Hrant Dink Davası’nın 22. duruşması, 5 Aralık Pazartesi günü, Beşiktaş 14. Ağır Ceza mahkeme-sinde görüldü. Duruşmada Dink ailesi avukatları esas hakkında mütalaalarını a-çıkladı. TİB kayıtları mahkemeye ulaştı, ancak iki tarafın avukatları da kayıtların incelenmesi için ek süre istedi.

 

Tutuksuz sanık Mustafa Öztürk ve tutuklu sanıklar Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in hazır bulunduğu duruşmada Hrant Dink’in avukatları, esas hakkındaki görüşlerini açıkladı. Eklerle birlikte 106 sayfayı bulan mütalaanın 73 sayfası, müdahil avukatlar tarafından sırayla okundu. Mütaalada Dink’in kim olduğu ve neden öldürüldüğüyle ilgili detaylı bilgilerin yanında kamu görevlilerinin cinayetteki sorumlulukları anlatıldı.

19 Eylül 2011’de görülen 20. duruşmada,  delillerin toplanması işlemi tamamlanmadan esas hakkındaki mütalaasını vereceğini açıklayarak Savcı Hikmet Usta’nın 86 sayfalık tespitlerinin soruşturmayla sonlanmadığını ve bu sebeple “makale” olarak kaldığını belirten avukatlar, savcının görevinin soruşturma açmak olduğunu hatırlattı.   Avukatlar, mütalaanın 100 sayfayı aşkın teknik detayların sunulacağı ikinci bölümünü, bir sonraki duruşmada sunacaklarını açıkladı.

Avukatların görüşlerini açıklamalarının ardından söz alan Savcı Usta ise, esas hakkındaki görüşlerini tekrarladığını, yeni taleplerin devam etmekte olan soruşturma dosyasına yapılması gerektiğini söyledi.

Terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütüne yardım etmek ve taammüden insan öldürmek suçlarından yargılanan tutuklu sanıklar Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in tutukluluk hallerinin devamına hükmeden mahkeme başkanı Rüstem Eryılmaz, bir sonraki duruşmanın tarihini, 26 Aralık 2011 saat 9.00 olarak belirledi.

‘Bir müsamere ve kötü niyet gösterisi’

Beşiktaş’ta 22. kez bir araya gelen Hrant’ın Arkadaşları adına basın açıklamasını gazeteci Banu Güven okudu. Açıklamada, “Hrant’ı öldürmelerinin üstünden dört yıl ve on buçuk ay geçti. Siz beş deyin. Adalet adına ortada ne var? Bir müsamere ve kötü niyet gösterisi. Davayı bu şekilde bitirmeye kalktıklarında alınlarına sürülecek şeyi sadece kurban kanı sanıyorlar. Hâlbuki o, ne yapsalar kazıyıp atamayacakları bir utanç lekesi olacak” ifadeleri yer aldı.

Kategoriler

Güncel Dink Davası