TİB kayıtları için yeni talepler

Dink ailesi avukatları, uzun süredir TİB'den beklenen telefon görüşme kayıtlarının mahkemeye ulaşmasının ardından, bir dilekçe vererek, kayıtların, olay gününde şüpheli olarak görünen ve telefonda konuştukları tespit edilen şahısların belirlenmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Bilişim Şubesine gönderilmesini talep etti.

 

FUNDA TOSUN
fundatosun@agos.com.tr

Avukatlar ayrıca TİB kayıtlarının silinmesinin tedbiren durdurulmasına karar verilmesini de istedi.  Taleplerin, bir sonraki duruşma beklenmeden verilecek bir ara kararla karşılanması gerektiği belirtildi.

Dink ailesi avukatları tarafından 8 Aralık’ta, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede, TİB’den gelen kayıtlara ilişkin yapılan ön incelemede 20 civarında baz istasyonuna ait çok fazla sayıda telefon görüşme bilgisinin yer aldığı ve incelemenin hayli zaman alacağının anlaşıldığı belirtildi. Kayıtların silinmesi için 5 yıllık sürenin dolmasına kısa bir süre kaldığı belirtilen dilekçede, söz konusu kayıtların uzman kişilerce incelenmesi zorunluluğu doğduğu belirtildi. 

Dilekçede, kayıtların Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Şubesine gönderilerek;

a) 19 Ocak 2007 günü, Saray Kumaşçılık Mağazası önünde 11.16 civarında telefonla konuşan şahsın, aynı gün 14.53’te Halaskar gazi Caddesindeki Akbank Pangaltı Şubesi önünden telefonla konuştuğu görüldüğünden, bu şahsın, iki noktadaki telefonların eşleştirme ya da başka yollarla telefon bilgilerinin tespitinin,

b) TİB tarafından gönderilen görüşme bilgileri incelenerek, sanıklara ait bir görüşme bilgisinin bulunup bulunmadığının tespitinin istenmesine karar verilmesi talep edildi.

Dilekçede ayrıca, kayıtların incelenmesi sonucunda elde edilecek telefon bilgileri ve bu telefonları kullanan şüpheli şahısların iletişim bilgilerinin, sanıkların da içinde bulunduğu örgütü ortaya çıkarma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekilerek, söz konusu şahısların, cinayet öncesi iki aylık ve cinayet sonrasındaki bir aylık iletişim bilgilerinin de incelenmesinin gerekeceği vurgulandı. 

ÇIKAN HABERLER DOĞRU DEĞİL

1 Aralık Perşembe günü basında TİB kayıtlarının mahkemeye ulaştığı haberleri yer aldı. İlk çıkan haberlerde, kayıtlarda 12 baz istasyonu kaydının bulunduğu iddia edilirken, 5 Aralık’ta görülen duruşmanın ardından yapılan haberlerde TİB’in eksik bilgi gönderdiği iddia edildi. Çeşitli gazete ve haber sitelerinde TİB tarafından gönderilen raporda sadece 2 baz istasyonuna ait kayıtların olduğu iddia edildi. 

Dink davasında TİB'den talep edilen telefon kayıtlarına dair 'mahkemeye eksik evrak' haberlerine TİB Başkanı Şimşek'ten yalanlama geldi. Eksik evrak gönderilmediğini belirten TİB Başkanı Fethi Şimşek, 'Yargı makamlarının taleplerine rağmen eksik ya da fazla bilgi verilmesi de söz konusu değildir' dedi.

Dosyada, 19 Ocak 2007 günü saat 11.10 ila 11.25 saatleri ve 14.45-15.00 zaman aralarında yapılan tüm görüşmeler ve mesajlaşmaların yapıldığı numaralar ve bu numaraların kimlere ait olduğu bilgilerinin yer aldığını söyleyen Dink ailesi avukatları, basında baz istasyonlarına ait rakam belirten haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Kategoriler

Güncel Dink Davası