Ninemin Dövmeleri'ne Durde'den destek

İsveç vatandaşı Suzanne Khardalian'ın Ninemin Dövmeleri adlı filmi Filmmor Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında yarın gösterilecek. Filmin gösterimini engellemek üzere baskılar olduğu belirtiliyor. Durde girişiminin filmin yarın gösterileceği salonda hazır bulunacağı ve Filmmor'a yapılan baskılara karşı sanata sahip çıkacağı belirtiliyor.

Durde girişiminin basın açıklaması şöyle;

Filmmor Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nde birbirinden önemli filmler arasında, bir de İsveç vatandaşı Ermeni yönetmen Suzanne Khardalian’ın ninesinin hikayesini anlattığı Ninemin Dövmeleri filmi var. Khardalian, Ermeni soykırımında köleleştirilen Ermeni kız çocuk ve kadınların hikayesini kendi ninesi üzerinden anlatıyor. Bu filmin gösterimden kaldırılması için Filmmor üzerinde baskılar var. Tehditler alıyorlar.  Baskı ve tehdit işini üstlenenler arasında Azerbeycan devlet ajansı bile var.  Filmin ilk gösterimi 15 Şubat Perşembe günü saat 19:00′da AFM Fitaş Beyoğlu sinemasında. Filmin gösterimine yönelik baskılara karşı sanatı sahiplenmeye çağırıyoruz.

Filmmor Uluslararası Kadın Filmleri Festivali düzenleyicilerinin yanında olduğumuzu ve baskı ve yasaklara karşı dayanışacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe

DurDe Girişimi