Azerbaycan Eurovision boykotuna tepki gösterdi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyerov, Ermenistan ve Uluslararası Af Örgütü'nün Eurovision boykotuna tepki gösterdi. Boykotun gerekçesi olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in Ermeniler ve Ermenistan'a yönelik nefret söylemini es geçen Memmedyarov, Uluslararası Af Örgütü'nün ülkede ifade özgürlüğünün kısıtlandığı tespitini de yalanladı.

Almanya'da yayınlanan Die Welt Gazetesi'ne konuşan Memmedyarov, Ermenistan ile aralarındaki Dağlık Karabağ sorununa gönderme yaparak, 'Eurovision Şarkı Yarışması, özellikle bu konuda, politik olarak istismar edilmemesi gerekilen bir konu' dedi.

Memmedyarov ayrıca, Uluslararası Af Örgütü gibi bazı insan hakları örgütlerinin ülkelerinde ifade özgürlüğü olmadığına yönelik iddialarını da kesin bir dille yalanladı. 

Ermenistan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in 28 Şubat'ta yaptığı açıklamadaki; 'baş düşmanımız tüm dünyadaki Ermeniler' ve 'Azerilerin bir numaralı düşmanı Ermenistan'dır'' şeklindeki nefret dolu sözlerini gerekçe göstererek Bakü'de düzenlenen Eurovision 2012 yarışmasına katılmayacağını açıklamıştı. Ermenistan Devlet Televizyonu açıklamasında, 'düşman olarak karşılanacağımız bir ülkeye temsilci yollamanın herhangi bir mantığı olmadığını belirtmek gerekiyor' ifadesinde bulunmuştu .

Uluslararası Af Örgütü, Azerbaycan’da mayıs ayında yapılacak Eurovision şarkı yarışmasının ülkedeki düzenli insan hakları ihlalleri nedeniyle boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu. Hollanda, Fransa ve İrlanda çağrıya sıcak bakarken, Türkiye'yi Eurovision'da temsil edecek Can Bonomo'ya da örgütün Türkiye şubesinden bir çağrı mektubu gönderilmişti.

Memmedyarov, Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğunu, bölgenin 20 yıldır Ermenistan'ın işgali altında olduğunu ifade etti. Sorunu barışçıl yollarla çözmek istediklerini anlatan Memmedyerov, Erivan yönetimini buna yanaşmadığını ve Ermenistan'ı askeri varlığını bölgeden çekmeye çağıran, Birleşmiş Milletler kararlarını görmezlikten geldiğini söyledi.(vE)