Arınç'tan Sivas yorumu: 'Kamu görevlilerine dava açılmalı'

Bülent Arınç, Sivas katliamında sorumluluğu olan kamu görevlileri hakkında yeni soruşturma başlatılması için savcıları göreve çağırdı. Arınç, 'Zamanaşımı mevcut sanıkların kamu görevlisi olmamasıyla ilgili işletildiğine göre yeni dava açılabilir' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sivas davasına ilişkin mahkemenin kararını değerlendirdi. Arınç, 'Zamanaşımı mevcut sanıkların kamu görevlisi olmamasıyla ilgili işletildiğine göre yeni dava açılabilir' dedi.

Dönemin hükümeti yargılanabilir

Arınç, 'Bu feci olayda kusurlu olan kamu görevlileri, dönemin valisinden, içişleri bakanından, hükümetten sorumlular yargılanabilir. Savcıların bir soruşturma yapmasında şahsen fayda görüyorum' şeklinde konuştu.

Asıl sorumlu hükümet

Sivas katliamında zamanaşımı kararı, kamu görevlilerinin sorumluluğunu gündeme getirdi. Bülent Arınç, 'Dönemin hükümet yetkilileri yargılansın' dedi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Sivas katliamı davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) içtihatlarına atıfta bulunarak olayı insanlık suçu kapsamında değerlendirip beş sanık hakkında, kamu görevlisi olmamaları nedeniyle zamanaşımı kararı vermesi olayda sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılanmasını gündeme getirdi. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada mahkeme kararının bu yönüne dikkat çekerek, olayda kusuru olan kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılabileceğini açıkladı. Sivas katliamı davasının zamanaşımından düşmesini değerlendiren Arınç, şunları söyledi: 'Madem ki mahkeme 'kamu görevlisi olsaydı yargılamaya devam ederdik' diyor. Belki yıllar sonra olacak ama olayın bu boyutunun yeni bir sayfasını açması da mümkün. O da şudur; bu katliam gibi feci olayda kusuru bulunan veya kusurlu oldukları düşünülen kamu görevlileri hakkında bir soruşturma başlatılıp, bunlarla ilgili bir yargılama yapılabilir. Yeni bir soruşturma açılsın Dönemin Valisi'nden, İçişleri Bakanı'ndan, hükümetten sorumlu kişilerden ve olay sırasında görüşmeler yapıldığı iddia edilen kişilerden, olaya kayıtsız kalanlardan, bu olayın sonuçlanmasında şu veya bu şekilde katkısı bulunanlardan, kimlerse o kişiler, onlar hakkında bir soruşturma yapılarak, asli fail olmasalar bile olaya dolaylı olarak sebebiyet verdiği iddia edilen kişilerin yargılanması da bence bu yargılamadan daha önemlidir. Dolayısıyla savcılarımızın, bu iddia üzerine bir soruşturma yapmasında ben şahsen fayda görüyorum.'

(Taraf)

Etiketler

Sivas Madımak