Cumhurbaşkanı Gül'den Sivas kararı ve Odatv tahliyeleri yorumu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sivas davasının zamanaşımından düşmesi kararı hakkında 'Bu olay tam aydınlatılmadı. Tam aydınlatılması gerekir kanaatindeyim' dedi. Gül, tahliye edilen gazeteciler içinse, 'Tahliye olmaları ve yargılamanın dışarıda yapılması bizi de memnun etmiştir' yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sivas davasının zamanaşımından düşmesi kararı hakkında 'Bu olay tam aydınlatılmadı. Tam aydınlatılması gerekir kanaatindeyim' dedi. Gül, gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın tahliye edilmesi içinse, 'Mahkemenin verdiği karar Türkiye'nin imajına da katkı sağlamıştır. Tahliye olmaları ve yargılamanın dışarıda yapılması bizi de memnun etmiştir' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ekvator Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado ile yaptığı toplantı sonrası düzenlediği ortak basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Sivas davası

Abdullah Gül, Sivas davasındaki zamanaşımı ile Oda TV davasında tutuklu yargılanan gazetecilere verilen tahliye kararlarına ilişkin soruları cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, Sivas davası zamanaşımı kararıyla ilgili olarak '“Yargılama süreci daha bitmedi. Bu olay tam aydınlatılmadı. Tam aydınlatılması gerekir kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Gazetecilere tahliye

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gazetecilerin tahliye edilmesi için; “Gazetecilerle ilgili başından beri görüşlerimi paylaştım. Mahkemenin verdiği karar Türkiye'nin imajına da katkı sağlamıştır. Tahliye olmaları ve yargılamanın dışarıda yapılması bizi de memnun etmiştir” dedi.