BDP'nin Newroz kutlamasına Diyarbakır'da da yasak

BDP'nin Newroz'u 18 Mart'ta kutlama talebine Diyarbakır Valiliği'nden ret geldi. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak Newroz'un 21 Mart'ta kutlanacağını söyledi. Erken kutlama başvurusu dün de İstanbul Valiliği'nce reddedilmişti. Erken kutlamanın İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere gönderilen gizli genelge ile yasaklandığı ileri sürüldü.

 

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Newroz'un 21 Mart günü kutlanacağını söyledi. BDP'nin 18 Mart tarihi için yapılan başvurusunu reddeden valilik, Newroz'un 21 Mart günü yapılmasını istedi. BDP'lilerin bu konuda toplantıları sürüyor. Toplantı sonunda BDP tarafından açıklama yapılması bekleniyor.

BDP'nin Newroz'u 18 Mart Pazar günü kutlanması yönündeki talebinin 3 gün önce İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen gizli genelge ile yasaklandığı ileri sürüldü.

İstanbul Valiliği'nin BDP'nin Newroz'un 18 Mart günü Zeytinburnu Kazlıçeşme'de kutlanması yönündeki talebi Valilik tarafından 'Bayram gününde kutlanır' gerekçesiyle yasaklandı.

Alınan bilgilere göre, 13 Mart tarihinde Valiliklere gönderilen gizli genelgede, Newroz'un 21 tarihinde kutlanması için izin verilmesi diğer günler için ise yapılacak başvuruların kabul edilmemesi istendi.

BDP İstanbul Eşbaşkanı Asiye Kolçak, 'Valinin kararına rağmen 18 Mart Pazar günü Kazlıçeşme'de' olacaklarını duyurmuştu. 

(anf)

Kategoriler

Güncel Gündem