‘İstihbaratçılar şema hakkında yalan söyledi’

Gazeteci Şener: “‘Dink cinayeti ile Ergenekon arasında bağlantı var’ diyen benden başka Ergenekon sanığı bulamazsınız”

 

Gazeteci Nedim Şener’in, ‘‘Ergenekon soruşturmasının gizliliğini ihlal ettiği’’ iddiasıyla yargılandığı davada, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verildi.  Şener,  Ergenekon örgütü ile Hrant Dink cinayeti arasındaki irtibatı gösteren şemanın bugüne dek ortaya çıkan en güçlü delillerden biri olduğunu belirtti.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, ‘‘Odatv davası’’ kapsamında tutuklu bulunan Nedim Şener cezaevinden getirildi. Şener,  duruşmada Ergenekon ile Dink cinayeti arasında bağlantı olduğunu gözler önüne sermek için dava konusu şemayı yayımladığını ifade ederek, “Bu şemayı istihbarat teşkilatı hazırlamasına rağmen mahkemeye ‘Hazırlamadık’ diye beyanda bulundular. Ben kitapta yazdıktan bir yıl sonra bu şemalar, taraflarca ‘Ergenekon’ soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz’e sunuldu. Ancak Dink cinayeti ile ‘Ergenekon’ soruşturması birleştirilmedi” dedi.

Savcı Hikmet Usta’nın, Dink cinayeti davasında verdiği mütalaada cinayet ile Ergenekon yapılanması arasında bir ilişki olduğuna inandığını, ancak bunu delillendiremediğini beyan ettiğini söyleyen Şener, “Bu şemalar belki de davanın en güçlü delilleri, ama araştırma yapılmadı. ‘Dink cinayeti ile Ergenekon arasında bağlantı var’ diyen başka bir Ergenekon sanığı bulamazsınız. Benim bu davada cezalandırılmam ya da beraat etmem önemli değil.  Dink cinayetinin aydınlatılması önemlidir” dedi.

Kategoriler

Güncel Dink Davası