Paris Kitap Fuarı'ndaki Türkiye standında Zarakolu protestosu

Fransa'da düzenlenen 32. Uluslararası Paris Kitap Fuarı'ndaki Türk standı, 20 kişilik bir grup tarafından işgal edildi. Protesto eylemlerini yaklaşık yarım saat devam ettiren grup uzun süre 'Zarakolu'ya özgürlük' sloganları attı.

Ellerinde KCK operasyonu kapsamında tutuklanan yayıncı Ragıp Zarakolu’nun posterlerini taşıyan grup, 'İnkâra hayır', 'Zarakolu’ya özgürlük', 'Belge Yayınevi’ne şiddete, baskıya son ', 'Cezaevindeki gazetecilere özgürlük' sloganları atarak, Türk standını işgal etti. Düzenledikleri protesto eyleminde uzun süre “Zarakolu’ya özgürlük” sloganları atan grup stanttaki kitaplara 'İnkâra son' pulları yapıştırdı.

Fuar alanında sloganlar atarak Türk standını yarım saatte yakın işgal eden guruba güvenlik görevlilerinin müdahalesi yetersiz kaldı. Göstericiler daha sonra fuardan uzaklaştı. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görevli olan bir kadının, Türkiye Ofisi yazısı üzerine 'inkâra son' afişi asmak isteyen gruba engel olmaya çalışırken darp edildiği de iddia edildi.

Olayın ardından fuar güvenlik sorumluları, Türk standına gelerek Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm, Paris Kültür ve Turizm Müşaviri Kalbiya Noyan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer’den bilgi aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer olay sonrasında 'Böyle bir olayın yaşanmasından hepimiz son derece üzüntü duyduk. Böyle bir kültür ortamında kültürden, kitaplardan konuştuğumuz bir haftada, günde böyle bir olayın olması bizleri üzmüştür. 15-20 kişilik bir grup standa gelmişlerdir. Slogan atıp ortalığı dağıtıp gitmişlerdir. Böyle bir olayın olması doğru değildir. Bizler hepimiz dostuz. Kavgaya gerek yok. Hepimiz kardeşiz. Üzücü bir olaydır. Umarız bir daha tekrar etmez' dedi. Paris Turizm ve Kültür Müşaviri Kalbiye Noyan Fransız makamlarına resmi şikâyette bulundu. (DHA)

Kategoriler

Güncel Türkiye Diaspora